Nádej na oživenie projektu Nabucco

Krátka správa

Stefan Judisch (RWE Gas Midtream) 14. septembra 2007 počas konferencie pre Financial Times uviedol, že jeho firma by si želala investovať 1 mld. eur do plynovodu Nabucco. Jan-Marie Dauger (Gaz de France) taktiež vyjadril záujem francúzskeho energetického gigantu podieľať sa na projekte.

Krytie zo strany týchto energetických spoločností by mohlo posilniť celý projekt, ktorý momentálne zápasí s finančnými ťažkosťami. Zvyšujúca sa svetová cena ocele znamená rovnako zvyšovanie očakávaných nákladov na realizáciu projektu. Navyše súčasné konzorcium, pozostávajúce zo spoločností OMV (Rakúsko), Botas (Turecko), Mol (Maďarsko), Transgaz (Rumunsko) a Bulgargaz (Bulharsko), nebolo schopné dosiahnuť spoločnú dohodu o celkovom financovaní.

Projekt plynovodu Nabucco, ktorý je z geopolitického hľadiska významným, nakoľko bude obchádzať Rusko (viac info: zväzok liniek), sa stretol aj s inými ako finančnými problémami.

V júni 2007 sa taliansky plynárenský gigant Eni dohodol s ruským Gazpromom na spolupráci pri výstavbe nového plynovodu, ktorý by mal prepravovať stredoázijskú ropu cez územie Ruska. Tento zámer bol mnohými označený za konkurenciu plynovodu Nabucco. (EurActiv 25/06/07)

Zdá sa, že Európska komisia je odhodlaná plynovod Nabucco podporovať až do jeho úspešného dokončenia. 12. septembra 2007 nominovala holandského ministra zahraničia Joziasa van Aartsena za „koordinátora projektu Nabucco.“ Počas uplynulej konferencie v Budapešti (14. septembra 2007) komisár pre energetiku, Andris Piebalgs, povedal: „Európa je spojená v odhodlaní posunúť tento kľúčový projekt vpred.“

Piebalgsove slová sú čiastočne aj odpoveďou na skoršie oznámenie (12. september 2007) maďarského premiéra Ferenca Guyrcsanya o maďarskej podpore projektu. Premiérov prísľub bol de facto protirečením jeho predchádzajúcich vyhlásení z marca 2007, kedy hovoril o plynovode Nabucco ako o niečom, čomu chýba politické a finančné krytie. Vtedy ho označil za „plynovodný sen.“

Ak bude nový ropovod úspešne dokončený, bude mať dĺžku 3.400 km a prepraví približne 31 mld. kubických ton plynu ročne. Pôjde o azerbajdžanský a turkménsky plyn, ktorý bude ďalej dopravovaný cez územie Turecka, Rumunska, Bulharska a Maďarska až do Rakúska.

Projekt bol navrhnutý v roku 2002 Komisiou a pokladá sa za energetickú vlajkovú loď, ktorá by mala byť v oblasti energetickej politiky symbolom Európy „hovoriacej jedným hlasom.“ Zároveň ide o projekt, ktorý by dopomohol úsiliu EÚ o diverzifikáciu dodávok plynu zo zahraničia.