Nemecké uhoľné plány môžu byť v rozpore s legislatívou EÚ

Zdroj: TASR; autor: AP/Frank Augstein

Alternatívne plány Nemecka na obmedzenie výroby elektrickej energie z uhlia môžu byť v rozpore s európskou legislatívnou. Oznámili to právni experti, ktorí poskytujú nemeckému parlamentu nezávislé poradenstvo.

Minulý mesiac kancelárka Angela Merkelová oznámila, že namiesto zavedenia kontroverznej uhlíkovej dane, proti ktorej sa vzbúrilo nielen uhoľné odvetvie ale aj odbory zamestnancov, Nemecko presunie približne 2,7 gigawattov výrobnej kapacity do tzv. rezervy. Vláda sa tak snaží zabezpečiť plnenie európskych emisných cieľov 2020.

Pre Komisiu by však takýto systém mohol predstavovať problém, pretože vláda v dokumente neodôvodnila, prečo je takáto rezerva vôbec potrebná, hovoria experti v dokumente, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters.

Teoreticky by sa takáto rezerva mala využiť  v prípade nedostatku elektrickej energie zapríčinenej prechodom na obnoviteľné zdroje energie, ktorých výrobné objemy sú nepredvídateľnejšie ako pri konvenčných zdrojoch energie, akým je aj uhlie.

Spoločnosti, ktoré prevádzkujú uhoľné elektrárne vrátane RWE by získali určitý finančný obnos za to, že tieto kapacity v prípade núdze poskytnú a budú ich udržiavať.

Nemecké Ministerstvo hospodárstva v súčasnosti vypracováva konkrétny návrh zákona. Konfrontácie s Bruselom sa však neobáva. „Je to normálny proces, ktorým sme v minulosti úspešne prešli už niekoľkokrát,“ povedal hovorca vlády.

Vláda pôvodne navrhla spoplatniť oxid uhličitý nad určitú hodnotu, emitovaný v najstarších a najviac znečisťujúcich uhoľných elektrárňach. Nemecko by bez dodatočných opatrení mohlo mať problém dosiahnuť európsky cieľ. Potrebuje tak znížiť svoje emisie o približne 22 miliónov ton.

Odbory uviedli, že takéto opatrenie by ohrozilo až 100 000 pracovných miest a viedlo by k úpadku banského a energetického priemyslu. Prevádzkovatelia najstarších elektrární tak tvrdo bojovali proti spoplatneniu emisií.

Uhlie má v najväčšej európskej ekonomike stále dominantné postavenie. Nemecko sa pri prechode k obnoviteľným zdrojom navyše odkláňa aj od jadrovej energie. Z čierneho uhlia tak minulý rok vyrobili približne 21 % potrebnej energie, väčšinu dováža záujmové združenie VDKi so 73 členskými spoločnosťami. Viac ako 26 percent vyrobia elektrárne využívajúce domáci lignit, ktorý sa považuje za najšpinavší zdroj.