Nepokoje v Líbyi obmedzili vývoz ropy i plynu

Vývoz ropy i zemného plynu z Líbye sa od včera komplikuje. Vo východnej časti krajiny, ktorú kontrolujú demonštranti, hliadkujú pri ropných poliach zástupcovia miestnych kmeňov.

Líbya je tretím najväčším africkým producentom ropy. Má zásoby ropy v objeme viac ako 46 miliárd barelov a zásoby zemného plynu v objeme 1,55 miliárd m3. Denne vyváža asi 1 milión barelov čierneho zlata, pričom ťaží asi 2% svetového dopytu ropy.

Jerusalem Post, s odvolaním sa na magazín Time, uviedol, že vodca Kaddáfí dnes vojsku vydal rozkaz vyhodiť do vzduchu ropovod, a tým sabotovať tok ropy do prístavov v Stredozemnom mori.

„Kaddáfí okrem iného nariadil bezpečnostným zložkám začať sabotovať ropné zariadenia," napísal komentátor Time Robert Baer: „Sabotáž má byť odkazom pre miestne kmene, ktoré sa mu postavili na odpor v zmysle: ´Buď ja, alebo chaos´,“ citoval Baer zdroj blízky líbyjskému vodcovi. Kaddáfí mal tiež nariadiť prepustenie islamistických militantov z väzenia v nádeji, že rozšíria chaos.

V prístavoch platí force majeure

V niektorých prístavov vyhlásili force majeure, teda neplnenie kontraktov v dôsledku neovplyvniteľnej vyššej moci. V takomto prípade je dodávateľská spoločnosť oslobodená od splnenia kontraktu, keďže ho nedokáže zrealizovať pre udalosti, ktoré sú mimo jej dosahu.

Problémy s ropou podľa niektorých obchodníkov zatiaľ nie sú hlásené z prístavov Tobruk a Ras Lanuf. V Ras Lanuf je aj rafinéria, ktorej zamestnanci síce vstúpili do štrajku, no zároveň tam chránia infraštruktúru.

„Vedia, že ju musia ochraňovať, pretože v prípade zvrhnutia Kaddáfího ju budú potrebovať,“ povedal analytik Firas Abi Ali z poradenskej spoločnosti Exclusive Analysis.

Nakoľko sa ropná infraštruktúra v krajine nachádza v púšti, rastú obavy z jej potenciálneho poškodenia oboma stranami.

Peter Zeihan, viceprezident pre analýzy spoločnosti Stratfor, uviedol: „Nič neexploduje tak, ako ropné rafinérie a vzbúrenci majú tendenciu tieto veci spáliť.“

Až 90 % ropy sa vyváža z východolíbyjského regiónu Cyrenaica, ktorý je epicentrom protestov proti líbyjskému vodcovi.

"Hrozba nestability je mimoriadne vysoká, nakoľko separatisti v Cyrenaice zvyšujú svoje aktivity," povedal ekonóm Stefano Casertano z nemeckého think-tanku BIGS-Potsdam.org.

"V roku 2009 sa v Líbyi pokúsili o rozdelenie ziskov z produkcie ropy medzi ľudí, reforma však bola nakoniec zablokovaná a teraz sa to [Líbyi] vracia," dodal Casertano.

Paul Hornsnell, vedúci pre výskum komodít v Barclay´s Capital, zhodnotil povstanie v Líbyi ako „potenciálne horšie, než ropná kríza v Iráne v roku 1979“.

Plyn cez Zelený prúd neprúdi

Pozastavené boli tiež dodávky zemného plynu do Talianska cez podmorský plynovod Zelený prúd (Greenstream), ktorý má dĺžku okolo 540 km a v prevádzke je od roku 2004.

„V dôsledku dočasného zastavenia niektorých ťažobných aktivít v Líbyi sa zastavil aj vývoz plynu z krajiny cez plynovod Zelený prúd," uviedla Eni, najväčší producent ropy a plynu v Líbyi.

„Napriek tomu je firma aj naďalej schopná zabezpečovať potreby svojich zákazníkov,“ dodala spoločnosť s tým, že dodávky z Líbye predstavujú asi 12% z celkových potrieb Talianska v oblasti zemného plynu a štvrtinu z celkového líbyjského vývozu energií.

Podľa analytikov je to práve Eni, ktorá eskaláciou napätia môže stratiť najviac. Talianska spoločnosť je jedinou zahraničnou firmou, ktorá pôsobí na území Líbye počas celej 41-ročnej vlády Muammara Kaddáfího.

„Taliansko a zvlášť firma Eni sú s líbyjským trhom veľmi previazané a ak sa situácia ešte zhorší, bude to práve táto spoločnosť, ktorá stratí najviac,“ povedal analytik Inštitútu pre medzinárodné otázky v Ríme Nicolo Sartori.

Ďalší tiež evakuujú

Eni bola včera ďalšou z energetických firiem, ktoré oznámili pozastavenie ťažobných prác v Líbyi. K podobnému kroku bola prinútená aj najväčšia španielska spoločnosť Repsol a Wintershall, energetická divízia nemeckého koncernu BASF. Francúzska ropná spoločnosť Total oznámila, že tiež obmedzuje ťažbu a časť zamestnancov evakuuje z krajiny.

K evakuácii väčšiny personálu sa rozhodli už aj rakúska OMV, britská BP, britsko-holandský Royal-Dutch Shell či nórsky Statoil.

Komisia: Taliani nie sú ohrození

Taliani dovážajú približne tretinu svojich dodávok ropy a asi 12% zemného plynu práve z Líbye. Reuters s odvolaním sa na talianske zdroje uviedol, že Taliansko má zásoby ropy na 90 dní a zemného plynu na 30 dní.

Európska komisia ešte pred pozastavením aktivít spoločnosti Eni vyhlásila, že nevidí žiadnu hrozbu pre zásobovanie talianskych domácností a firiem zemným plynom.

Hovorkyňa komisára pre energetiku uviedla, že 12-percentný podiel je „relatívne zanedbateľný. Na trhu je dostatok plynu na to, aby sa Taliansko aj v prípade zastavenia dodávok vyhlo problémom a zabezpečilo domácnosti i firmy.“

Marlene Holzner doplnila, že najväčším exportérom plynu do Talianska je Alžírsko (33 % z celkových dodávok), ďalej nasleduje Rusko (30 %) a Holandsko (19 %).

V prípade úplného prerušenia dodávok by bolo ovplyvnené aj Španielsko, ktoré zásobuje svojich obyvateľov líbyjským zemným plynom z 1,5 %. Do iných členských krajín Líbya plyn nevyváža.

Komisia znovu podčiarkla, že napriek neočakávaným problémom sa únia a jej členské štáty musia snažiť o diverzifikáciu zásobovania.

„Naša politika sa na tomto poli nemení, chceme dostať do Európy plyn od Kaspického mora,“ pripomenula Holzner dlhodobú podporu Bruselu projektu Nabucco.

IEA aj Saudská Arábia sú pripravení zasiahnuť

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) sa súčasná cena ropy (včera až $108 za barel) pohybuje v „nebezpečnej zóne.“ Podľa hlavného ekonóma IEA Fatiha Birola by vysoké ceny komodity mohli odvrátiť ekonomický rast, obmedziť dopyt, oslabiť obchodnú bilanciu vyspelých krajín, zvýšiť infláciu i prinútiť centrálne banky upraviť úrokové sadzby.

„Ceny ropy sú vážnym rizikom pre globálnu ekonomickú obnovu,“ povedal Birol v utorok reportérom počas energetickej konferencie v Indonézii.

Šéf divízie IEA pre ropu David Fyfe tiež uviedol, že situácia v severnej Afrike a na Blízkom Východe je „vážne znepokojivá“, ale zároveň sa snažil trhy, na ktorých sa cena ropy neustále zvyšuje, upokojiť. Pripomenul, že IEA kontroluje rezervy na úrovni 1,6 miliardy barelov ropy a v prípade núdze by mohla v nasledujúcom roku denne dodávať na trhy okolo 4 miliónov barelov komodity.

„Je to síce posledná inštancia, no stále tu existuje a krajiny ju využili aj v minulosti,“ povedal Fyfe. Konkrétne to bolo v roku 1991 počas vojny v Perzskom zálive a v roku 2005 po hurikáne Katrina.

Americký štátny tajomník pre energetiku Daniel Poneman včera vyzval producentov ropy na Strednom východe, aby zvýšili svoje dodávky a pomohli znížiť nebezpečnú cenu suroviny. Povedal to v Rijáde na Medzinárodnom energetickom fóre, kde sa stretli ministri energetiky z viac ako 80-tich krajín krajín dovážajúcich i vyvážajúcich ropu, vrátane členov OPEC-u.

Fatih Birol z IEA ešte pred odletom do Saudskej Arábie uistil, že v prípade potreby prijme vhodné opatrenia aj OPEC. Dodal, že Saudská Arábia, ktorá má dodatočnú kapacitu asi 4 milióny barelov ropy denne, je skvele pripravená na to, aby využila svoje zásoby a tiež dodala na trh viac ropy.

Aj keď sa momentálne cena ropy pohybuje najvyššie od septembra 2008, stále nedosahuje úroveň z júla daného roku, kedy bola ropa Brent na úrovni takmer $150 za barel.