Nord Stream 2: Gazprom odmieta priame rokovania medzi Bruselom a Moskvou

Putin, Miller

Prezident Putin (vpravo) a šéf Gazpromu Miller v roku 2011. FOTO: TASR/AP/Dmitry Lovetsky

O mandát na rokovanie s Ruskom o plynovode Nord Stream 2 požiadala v piatok 9. júna členské štáty Európska komisia (EK).

Priamym rokovaním s Moskvou chce EK dosiahnuť právny rámec, ktorý zaručí, že bude celý projekt transparentný a v súlade s medzinárodným i únijným právom.

“Medzinárodná zmluva medzi EÚ a Ruskou federáciou o Nord Streame 2 nie je potrebná,” reagovala ešte v piatok spoločnosť Nord Stream 2, ktorej jediným akcionárom je ruský Gazprom.

Európske pravidlá pre Nord Stream 2

EK chce presadiť, aby pri prevádzke plynovodu platili únijné pravidlá pre oblasť energetiky.

S Ruskom má zámer dohodnúť sa na dodržiavaní princípov transparentného fungovania plynovodu, nediskriminačného nastavovania cien, dostatočnej miery prístupu tretích strán k plynovodu a rozdelenia aktivít týkajúcich sa dodávok a prepravy plynu.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/washington-uistuje-strednu-europu-ruske-plynovody-nam-stale-prekazaju/

“Vytváranie diverzifikovaného a konkurencieschopného trhu s plynom je prioritou energetickej bezpečnosti EÚ. Ako som už viackrát povedal, projekt Nord Stream 2 neprispieva k energetickým cieľom EÚ. Ak sa však má plynovod postaviť, prinajmenšom sa chceme uistiť, že bude fungovať transparentne a v súlade s pravidlami únijného energetického trhu,” vyhlásil podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Členské štáty EÚ naďalej rozdeľuje postoj k projektu plynovodu Nord Stream 2. Ten by mal viesť z Ruska do Nemecka. Štáty strednej Európy ho nepovažujú za dobré riešenie, pretože by ich plynovody zostali nevyužité, čo by ich pripravilo o ekonomické zisky z prepravy plynu.

O žiadosti EK na začatie rokovaní s Ruskom rozhodnú členské štáty v Rade EÚ.

Nord Stream 2: Právny rámec existuje

Spoločnosť Nord Stream 2 však tvrdí, že komplexný právny rámec pre plynovod už existuje. “Žiadne právne vákuum neexistuje,” uviedla v tlačovom vyhlásení spoločnosť s tým, že požiadavky Komisie “sú politicky motivované.”

“Špecifický rámec len pre Nord Stream 2 by diskriminoval individuálnu komerčnú investíciu na základe politických nálad,” odkázala ruská spoločnosť so sídlom vo Švajčiarsku. “Znamená to porušenie princípu rovnakého zaobchádzania, ktorý je konštitutívnym prvkom zakladajúcich zmlúv EÚ,” uvádza vyhlásenie.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/nord-stream-2-komisia-chce-mandat-pre-rokovania-s-moskvou/

Takýto prístup podľa spoločnosti vedie k právnej neistote. “Tento druh vyberania politických hrozienok zakladá nebezpečný precedens pre akúkoľvek investíciu do komerčnej infraštruktúry v EÚ,” varoval Nord Stream 2.

O stavebných povoleniach podľa neho rozhodujú inštitúcie členských štátov.

Nord Stream 2 dodal, že “nemecký regulátor Bundesnetzagentur upozornil Komisiu na riziko ´diskriminačných praktík´ spojených s nerovným uplatňovaním právnych kritérií.”