Nord Stream 2 nevylučuje dodávky cez Ukrajinu, hovorí ruský minister

shutterstock

Dodávky zemného plynu do Európy môžu po dostavbe plynovodu Nord Stream 2 čiastočne pokračovať aj cez Ukrajinu, povedal to v sobotnom rozhovore pre nemecký denník Die Welt, ruský minister energetiky Alexander Novak. Informovala o tom ruská tlačová agentúra TASS.

„Nevylučujeme, že niektoré dodávky zemného plynu budú prúdi cez územie Ukrajiny. Otázkou je ekonomická výnosnosť špecifických potrubných systémov,“ povedal minister pričom zdôraznil, že alternatívne trasy vytvárajú konkurenčný tlak na znižovanie prepravných cien pre európskych zákazníkov.

Novak naznačil, že nové vetvy plynovodu Nord Stream, ktoré zdvojnásobia prepravné kapacity existujúceho potrubia spájajúceho Rusko a Nemecko, vytvorí tlak na ceny tradičných plynárenských krajín.

„Pokiaľ má niektorá krajina prepravný monopol, odrazí sa to aj na cene. Ukrajina už oznámila výrazné zvýšenie tranzitných poplatkov,“ povedal Novak.

Ukrajinský Naftogaz ešte začiatkom roka zvýšil poplatok z 2,7 na 7,9 dolára za transport 1000 kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu na vzdialenosť 100 kilometrov. Informovala o tom štátna tlačová agentúra Ukrinform.

Ruskí predstavitelia pri viacerých príležitostiach varovali, že kontrakt o tranzite plynu cez ukrajinský systém po roku 2019 nepredĺžia. Neskôr síce svoje stanovisko pozmenili, požadujú však „férové podmienky“.

V súčasnosti Ukrajina ruský plyn nenakupuje, iba ho preváža ďalej do Európy a Moldavska. Ruské zdroje agentúre TASS potvrdili, že ďalšie rokovania o „letnom plynovom balíčku“ pre Ukrajinu sa v súčasnosti nechystajú.

Podpredseda Komisie Maroš Šefčovič udržiava „neformálne kontakty“ s oboma stranami a je v prípade záujmu ochotný sa do rokovaní zapojiť. Presný dátum však nebol doposiaľ dohodnutý.

Nord Stream za 10 miliárd

Ruský koncern Gazprom a jeho európski partneri podpísali dohodu o rozšírení plynovodu Nord Stream ešte minulý rok. Projekt zrealizuje spoločnosť New European Pipeline AG, v ktorej má Gazprom 51 % podiel, nemecký E.ON, BASF/Wintershall, Shell a rakúska firma OMW budú mať každá po 10 %, francúzska spoločnosť ENGI bude vlastniť 9 % podiel.

Rakúska spoločnosť OMW potvrdila, že celkové náklady na výstavbu potrubí by mali dosiahnuť 10 miliárd eur. Do prevádzky by plynovod mali spustiť koncom roka 2019. Potvrdil to šéf OMW Rainer Seele.

„Investujeme do projektu s vysokou ziskovosťou…Významná časť plynu potečie do distribučného bodu v Baumgartene,  čo nám zaistí strategickú pozíciu v zásobovaní juhovýchodnej Európy,“ citovala Seeleho agentúra TASS.

Nord Stream 2 rozdeľuje Európu. Nemecko je zatiaľ najaktívnejším podporovateľom projektu. Slovensko, Poľsko, Maďarsko a pobaltské krajiny upozorňujú na „politické riziká“. Poľský protimonopolný úrad v súčasnosti skúma vplyv projektu na poľský energetický trh. Výsledok by ma byť známy o 4 mesiace.

Európska komisia tvrdí, že projekt nie je v súlade so spoločnou energetickou politikou, pretože podkopáva diverzifikačné ciele a zvyšuje závislosť bloku na ruskom plyne.Exekutíva však ešte podľa slov podpredsedu Maroša Šefčovica nemá v súčasnosti dostatok informácií, aby vedela posúdiť, či rozšírený plynovod je alebo nie je v rozpore s európskou legislatívou.

Čítajte aj: Rusko si je výstavbou Nord Streamu 2 isté