Rozšírený plynovod Nord Stream 2 nie je komplexné riešenie na zabezpečenie dodávok plynu do EÚ, naznačil v rozhovore pre EurAcitv podpredseda Komisie Maroš Šefčovič.
„Z hľadiska tranzitu plynu veríme, že potrebujeme komplexnejšie riešenie (než je Nord Stream 2) a diskusiu o tom, čo by bolo najoptimálnejšie,“ povedal slovenský eurokomisár, pričom zdôraznil, že Komisia bude preferovať takú dohodu, ktoré zachová prepravu plynu cez Ukrajinu a zabezpečí dostatok energie pre juhovýchodnú Európu.
Šefčovič potvrdil, že európska exekutíva o rozšírení plynovodu v súčasnosti rokuje s nemeckým regulátorom. Čaká na presnejšie informácie týkajúce trasovania, správy o vplyve na životné prostredie a postupy pri verejnom obstarávaní.
Projekt však nemá nárok na financovanie z európskych zdrojov. Neprispeje totiž k diverzifikácii dodávok energie, keďže „zdroj aj trasa sú rovnaké,“ potvrdil v rozhovore Šefčovič.
Gazprom tvrdí, že európske zdroje ani nepotrebuje, keďže plynovod je „potrebný “ a „komerčne aktívny“. „Nord Stream 2 ich (Európu) nebude stáť ani cent: tento projekt si nevyžaduje žiadne financovanie zo strany Európskej únie, keďže sme s našimi partnermi pripravení financovať všetko z vlastných zdrojov,“ potvrdila na Európskej plynárenskej konferencii vo Viedni generálna riaditeľka Gazprom Export Elena Burmistrová.
Európske právo pre Nord Stream 2 neplatí?
Plynovod Nord Stream 2, ktorý rozšíri kapacitu rusko-nemeckého potrubia na 110 metrov kubických plynu ročne, musí byť podľa Komisie v súlade s európskym právom.
Predstavitelia Gazpromu to však vidia inak. Šéf regulačných záležitostí Gazprom Marketing & Trading, Alex Barnes, na minulotýždňovej plynárenskej konferencii vo Viedni zdôraznil, že „na trhu sú to trhoví hráči, kto rozhodne o tom, či chcú alebo nechcú investovať“. Vláda, politici a regulátori sú podľa Barnesa iba „vítaní vyjadriť svoj názor“.
Barnes účastníkom konferencie zdôraznil, že na (offshore) plynovody, ktoré smerujú z nečlenskej krajiny EÚ sa tretí energetický balíček nemôže uplatňovať. Uviedol pritom príklady plynovodov smerujúcich zo severnej Afriky do južnej Európy.
Uplatnenie energetického balíčka, ktorý v rámci EÚ oddelil vlastníctvo prenosovej infraštruktúry od vlastníctva suroviny, by podľa Barnesa bolo jednoznačne diskriminačné.