Nord Stream 2: Smerujú Slovensko a Rusko k zmiereniu?

Alexej Miller Gazprom

Šéf Gazpromu Alexej Miller. FOTO-TASR/AP

Začínajú sa pozície Slovenska a Ruska v otázke Nord Streamu 2 zbližovať?

V posledných týždňoch sa premiér Robert Fico stretol s predstaviteľmi ruského Gazpromu. Ten rokoval aj so slovenským prepravcom plynu Eustream, ktorému by Nord Stream 2 najviac uškodil.

Mierne sa zmenila aj Ficova rétorika. Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ môže tento trend ďalej posilniť. Po prebratí predsedníctva vo V4 sa môže viac ozývať Poľsko.

Rezort hospodárstva o stretnutí nemá informácie

Bratislava doteraz patrila medzi najhlasnejších kritikov Nord Streamu 2. Ten pri preprave ruského plynu do Európskej únie obchádza Ukrajinu, Slovensko a Poľsko. Európske firmy, ktoré sa na spoločnom projekte s ruskými Gazpromom podieľajú, Slovensko „zradili“, povedal ešte vlani v septembri premiér Fico.

Čítajte aj: V4 žiada o preskúmanie Nord Streamu 2

V pondelok 20. júna prijal Fico šéfa Gazpromu Alexeja Millera. „Konkrétne sa hovorilo o interakcii medzi Gazpromom a slovenskými firmami v oblasti dodávok plynu a jeho tranzite,“ citoval stanovisko Gazpromu portál Energia.sk, ktorý o stretnutí informoval.

Úrad vlády SR na otázky EurActiv.sk k stretnutiu neodpovedal. Slovenské ministerstvo hospodárstva zase odkázalo, že „o spomínaných rokovaniach nemá informácie.“

Hovorca rezortu Maroš Stano pre EurActiv.sk doplnil, že „Slovensko naďalej zdôrazňuje nutnosť súladu nových infraštruktúrnych projektov s právom EÚ a možné riziká z pohľadu bezpečnosti dodávok plynu do EÚ v súvislosti s obmedzením resp. zastavením jedného z prepravných koridorov – teda koridoru cez Ukrajinu.“

Hľadá sa kompenzácia

Viac o rokovaniach informoval slovenský prepravca plynu. „Spoločnosť Eustream víta ubezpečenie zo strany Gazpromu, že slovenská, ako aj česká prepravná sieť, bude dlhodobo využívaná aj v prípade vybudovania plynovodu Nord Stream 2,“ napísal vo vyhlásení.

„Eustream takisto vysoko oceňuje porozumenie oboch strán v tom, že vstupný bod z Ukrajiny na Slovensko ostane zachovaný v plnej funkčnosti aj v prípade realizovania projektu Nord Stream 2,“ informovala spoločnosť.

Súbežné využívanie ukrajinskej a slovenskej trasy a zároveň nového plynovodu pripúšťa aj nemecká diplomacia. Tá v strednej lobuje za projekt, ktorý priamo spája ruského dodávateľa a nemeckého odberateľa.

Čítajte aj: Nemci lobujú za plynovod Nord Stream II, presviedčajú aj Slovákov

Na júnovej návšteve Berlína premiér Fico upozornil, že Slovensko pre Nord Stream 2 môže prísť o významné príjmy z prepravy ruského plynu na západ. Zároveň však dodal, že „hľadáme odpovede na otázku, aká by mohla byť kompenzácia, čo by Slovensko mohlo ponúknuť v prípade Nord Streamu 2, vieme využiť časť slovenskej siete na tento plyn alebo nevieme.”

Rôzne odhady o budúcej spotrebe

Zachovanie slovenskej trasy by bolo možné v prípade, že celkové objemy plynu dovážané do EÚ by sa výrazne zvýšili. O čoraz vyššej spotrebe hovoril na júnovom stretnutí akcionárov Gazpromu aj jeho šéf Alexej Miller.

„Gazprom očakáva, Európa bude aj naďalej potrebovať dodatočné dodávky plynu, ktoré by mohli dosiahnuť objem najmenej 100 miliárd m3 v 2025 a až 150 miliárd m3 ročne v 2035,“ povedal Miller.

Európska komisia však budúci dopyt Európy po plyne vidí oveľa konzervatívnejšie. V porovnaní s dnešnou spotrebou asi 400 miliárd m3 sa jej odhad pre rok 2030 pohybuje v rozhraní pokles o 20 miliárd m3 až nárast 50 miliárd m3.

Čítajte aj: Šefčovič o Nord Stream 2: Chcem rokovať s Ruskom aj Ukrajinou

Európska exekutíva ako aj nemecký regulátor skúmajú súlad Nord Streamu 2 s európskym a národným právom. V rozhovore pre EurActiv.sk podpredseda Komisie Maroš Šefčovič avizoval, že sa chce zamerať aj ekonomické parametre projektu.

Čo urobí slovenské predsedníctvo?

Gazprom, ktorý čelí vyšetrovaniu pre podozrenie zo zneužitia dominantného postavenia na stredoeurópskom trhu s plynom, tvrdí, že nový plynovod je v súlade s európskymi pravidlami.

Na májovej tlačovej konferencii podpredseda riadiaceho výboru Gazpromu Alexander Medvedev povedal, že “s projektom Nord Stream 2 operujeme takým spôsobom, aby sme neporušili práva EÚ.”

Otázne je, či s Nord Streamom 2 vie pohnúť slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré sa začalo 1. júla. Vládny splnomocnenec pre predsedníctvo Ivan Korčok síce avizoval, že Slovensko sa bude „pýtať“ na súlad Nord Stream 2 s princípmi energetickej únie. Ako predsednícka krajina však zároveň musí vystupovať v úlohe moderátora s umierneným jazykom.

Dôležité tiež je, že v Rade EÚ je po 23. júni oslabená pozícia jedného z kritikov projektu – Veľkej Británie.

Zmluva do roku 2028

Silnejší odpor možno naopak očakávať od predsedníctva vo Vyšehradskej skupine. Od 1. júla ho od Česka prebralo Poľsko, ktoré má k plynovodu vyhranenejší postoj. Program pre ročné poľské predsedníctvo za prioritu označuje „pokračovanie spoločného hlasu ohľadom projektu Nord Stream 2.“

Preprava plynu cez slovenskú sústavu sa napokon zrejme nezastaví, len sa zníži. Otázka je, o aký objem.

„Zmluva so slovenským Eustreamom trvá do roku 2028. To znamená, že (Gazprom) sa bude musieť dohodnúť s Eustreamom na znížení prepravy plynu cez Ukrajinu,“ uviedol pre EurActiv.sk analytik Jack Sharples v máji.

„Inak by mohol Eustream žalovať Gazprom na arbitrážnom súde. A pravdepodobne by dosiahol dohodu o finančnom vyrovnaní,“ dodal Sharples.

Čítajte aj: Expert: Vyšetrovanie Gazpromu sa naťahuje, lebo skrýva cenový vzorec