Nord Stream 2 vnímajú ako hrozbu viacerí

Zdroj: TATRA SUMMIT

„Nord Stream 2 je projekt, ktorý môže reálne ohroziť vznik Energetickej únie,“ povedal počas medzinárodnej konferencie Tatra Summit bývalý český premiér Mirek Topolánek. 

„Tento projekt je proti všetkým európskym pravidlám, všetkým cieľom a všetkým európskym hodnotám…Ak ho povolíme, bude veľmi ťažké presvedčiť jednotlivé krajiny EÚ, aby verili, že Komisia má reálnu moc,“ dodal Topolánek.

Ruský energetický koncern Gazprom vytvoril v septembri konzorcium s piatimi európskymi spoločnosťami, ktoré majú záujem rozšíriť plynovod Nord Stream o 3. a 4. vetvu. „Už súčasnú kapacitu pritom Gazprom využíva len na polovicu,“ upozornil Topolánek.  

Prepravná kapacita rozšíreného plynovodu by narástla až na 110 miliárd kubických metrov plynu ročne, čo by Rusku umožnilo po roku 2019 úplne prestať využívať plynovod Bratstvo, ktorý vedie cez Ukrajinu až na Slovensko.

Problém aj pre Slovensko

„Vnímame to ako projekt, ktorý je do určitej miery hrozbou pre Slovensko ako pre tranzitnú krajinu pre plyn. Ide proti tradičnému toku plynu, ktorý ide cez Ukrajinu a Slovensko ďalej na západ. De facto by to obchádzalo Slovensko,“ povedal účastníkom Tatra Summitu slovenský minister hospodárstva Vazil Hudák.

Minister zdôraznil, že sa Slovensko pokúsi projekt, tak ako je v súčasnosti na stole zastaviť. „Na oficiálnej úrovni budeme vystupovať proti tomuto projektu. Myslíme si, že ide proti celkovej snahe Európy diverzifikovať dodávky plynu mimo Ruska z iných zdrojov, naopak zvyšuje závislosť na ruskom plyne. Takisto nespĺňa podmienky tretieho energetického balíčka z hľadiska prístupu rôznych dodávateľov plynu do prenosovej sústavy,“ dodal.

Nový projekt znepokojuje aj americkú administratívu. „Prečo by ste jednou rukou Ukrajinu podporovali a druhou ju doslova škrtili? Pretože to je to, čo Nord stream 2, ak je postavený tak, že odstrihne Ukrajinu  od tranzitu urobí,“ povedala námestíčka tajomníka pre energetickú diplomaciu Robin Dunnigan s tým, že Komisia, Slovensko ale aj Európska banka pre obnovu a rozvoj vytrvalo pracovali na tom, aby zabezpečili pre Kyjev dostatočné zásoby plynu na vykurovaciu sezónu. 

Komisia je opatrná

„Ako sme ukázali na predchádzajúcom projekte South Stream, pre Komisiu je dôležité, aby takéto projekty boli v súlade s európskou legislatívnou,“ povedal na konferencii podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Podľa dlhoročného slovenského diplomata však ešte nič nie je stratené. „Pred asi mesiacom a pol sme mali veľmi plodné stretnutie [ s nemeckým vicekancelárom Sigmarom Gabrielom],  kde som prezentoval obavy Európskej komisie týkajúce sa tohto nového  projektu Nord Stream 2 a to najmä s ohľadom na dôsledky, ktoré by tento projekt mal na Ukrajinu a regulačné pravidlá, ktoré musí tento projekt splniť,“ uviedol Šefčovič novinárom.

„Po svojej návšteve v Moskve mi povedal [Sigmar Gabriel], že ruská strana je ochotná a pripravená zaistiť, že tranzit cez Ukrajinu bude zachovaný aj po roku 2019 a Nemecko toto jasne podporí,“ povedal slovenský podpredseda Komisie zodpovedný za Energetickú úniu.

„Zdôraznil som, že to nemôžeme nechať len na úrovni politických deklarácií, ale potrebujeme aj jasné záväzky týkajúce sa minimálnych objemov prepravovaného zemného plynu. Musíme pomôcť ukrajinským partnerom renovovať systémy na prepravu plynu a uistiť sa, že ukrajinské podzemné zásobníky sú vnímané ako strategické aktíva pre európsku energetickú bezpečnosť,“ ukončil Šefčovič s tým, že o súlade projektu s legislatívou EÚ bude Komisia rokovať na expertnom stretnutí so zástupcami nemeckej agentúry pre reguláciu sieťových odvetví.