Severný tok je priamym spojením medzi Ruskom a Nemeckom

FOTO TASR/AP/Dmitry Lovetsky

Otvorenia kohútika v nemeckom meste Lubmin sa okrem prezidenta Dmitrija Medvedeva a kancelárky Angely Merkelovej zúčastní aj holandský premiér Mark Rutte, francúzsky premiér François Fillon i komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger.

Plynovod, od ktorého si Moskva sľubuje zníženie závislosti na tranzite suroviny cez územie postsovietskych republík Bieloruska a Ukrajiny, vedie z mesta Vyborg (asi 130 km od Petrohradu) do nemeckého Greifswaldu. V Nemecku majú na potrubie Severného toku naviazať plynovody OPAL a NEL.

Cez OPAL sa navyše ruský plyn dostane aj do susednej Českej republiky, kde sa momentálne stavia spojovací plynovod Gazela. Prvýkrát by ním plyn mal prúdiť už budúci rok.

„Otvárame prvú etapu nového partnerstva medzi Ruskom a Európskou úniou," povedal Dmitrij Medvedev.

Nemecká kancelárka dodala: „Projekt nám umožní úzke prepojenie na najbližšie desaťročia.“ Plynovod je podľa nej výhodný pre obe strany – Rusku zabezpečí priamy prístup na jeho najväčší trh a západnej Európe stabilné dodávky suroviny.

Kapacita celého potrubia Nord Streamu, ktorý dosahuje dĺžku 1224 km, je 55 miliónov kubických metrov. Je to takmer dvojnásobok plánovanej kapacity Nabucca a toto množstvo by mohlo uspokojiť energetické potreby viac ako 25 miliónov domácností. Do Európy však zatiaľ bude prúdiť len 27,5 miliardy m3 plynu. Kapacita sa zdvojnásobí až budúci rok, po dokončení výstavby druhého súbežného potrubia. Celý projekt za 7,4 miliardy eur by mal byť v prevádzke približne 50 rokov.

Prevádzkové zariadenia plynovodu Severný tok (Zdroj: Nord Stream AG)

Klaus Schaefer, riaditeľ nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas, ktorá je jedným z investorov projektu, uviedol, že plynovod zníži riziká pre dodávky plynu do Európy, ktoré boli v minulosti už niekoľkokrát pozastavené.

„Severný tok spája záujmy dodávateľov energie a zákazníkov a robí to vzájomne prínosným a efektívnym spôsobom,“ citovala jeho stanovisko agentúra Reuters. „Zemný plyn bude hrať rozhodujúcu rolu v rozvoji udržateľných dodávok energie v Európe v nadchádzajúcich dekádach vybalansovaním ekonomickej životaschopnosti, ochrany klímy a bezpečnosti dodávok najefektívnejším spôsobom.“

Podľa Schaefera bude potrubie môcť v budúcnosti slúžiť aj pre ďalšie dodávky.

„Diverzifikácia neznamená len získanie plynu z rôznych zdrojov, ale tiež mať rôzne trasy dodávok. Severný tok prináša prvé priame spojenie pre Nemecko a Európu s najväčšími poliami s plynom v Rusku a tým ponúka potenciál nových objemov pre dodávky.“

51 % akcií plynovodu vlastní ruský Gazprom, po 15,5 % majú nemecké firmy BASF (Wintershall) a E.ON Ruhrgas a po 9 % má holandská firma Gasunie a francúzky GdF Suez. Gazprom už podpísal dlhodobé kontrakty o dodávkach plynu cez Nord Stream s niekoľkými krajinami – Nemckom, Dánskom, Holandsko, Belgickom, Francúzskom i Veľkou Britániou.

Pred skončením ceremoniálu bolo naplánované stretnutie ruského prezidenta Medvedeva s nemeckým kolegom Christianom Wulffom. Na agende rokovaní bola ekonomická, energetická a bezpečnostná spolupráca, ale pravdepodobne aj dohoda o bezvízovom styku medzi krajinami Európskej únie a Ruskom.

Rusko plánuje v roku 2015 uviesť do prevádzky ďalší podmorský plynovod – Južný prúd, ktorý povedie plyn popod Čierne more. Zatiaľ čo Rusko a krajiny EÚ tieto nové prepravné trasy vítajú, pre Ukrajinu či Bielorusko nie sú veľkým prínosom. Znižujú sa tak ich šance tlačiť na Moskvu pri rokovaniach o cenách za dodávky energií a tranzitné poplatky.