Nórsko a Rusko vyriešili spor ohľadne Arktídy

zdroj: TASR

V oblasti, ktorú z veľkej miery pokrýva Barentsovo more, bráni v začatí komerčnej ťažby ropy a zemného plynu najmä skutočnosť, že nie je vyjasnená jeho medzinárodná jurisdikcia.

Dňa 15. septembra dôjde ale v severoruskom meste Murmansk k podpisu dohody medzi Ruskom a Nórskom. Tá vytyčuje arktické námorné hranice, na ktorých sa obe krajiny po desiatkach rokov konečne dohodli, uvádza nórsky minister Jens Stoltenberg.

Detailné pravidlá o možnom križovaní sa zásob ropy a zemného plynu medzi hranicami ale budú musieť ešte schváliť parlamenty oboch krajín. Stoltenberg a ruský prezident Dmitry Medvedev podpísali počiatočnú pohraničnú dohodu už v apríli tohto roku, čím otvorili cestu pre začatie prieskumu prítomnosti ropy a zemného plynu v tejto oblasti. Arktída ale zároveň predstavuje pre Európsku úniu zdroj environmentálnych obáv.

„Máme tu dohodu o tom, kde presne by mala byť hraničná čiara a o spolupráci v regióne, vrátane energetického sektora. To je to, čo by sme mali budúci týždeň podpísať a zverejniť,“ povedal Stoltenberg pre nórsku mediálnu spoločnosť NRK. „To, že máme dohodu znamená, že môžeme začať podnikať v tejto oblasti,“ dodal.

Nórsky minister pre ropu a energetiku Terje Riis- Johansen minulý mesiac hovoril o „zlatých časoch“, ktoré teraz čakajú priemysel, a to aj napriek tomu, že krajina si sama stanovila cieľ stať sa do roku 2050 nezávislou od uhlíka.

„Keďže 60 percent našich zdrojov ešte nebolo vyťažených, to nás robí atraktívnymi a o ťažbu na nórskych poliach je veľký záujem,“ povedal Johannsen v nórskom meste Stavanger na konferencii venovanej morskej ťažbe.

Podľa šéfky nórskej ťažobnej spoločnosti Statoil Helge Lund si však bude komerčná činnosť v Arktíde ešte vyžadovať podpísanie širšej medzinárodnej dohody o prístupe, vlastníctve a produkcii v regióne.  

Oblasť Arktídy zasahuje v rámci EÚ do politiky životného prostredia, klimatických zmien, energetiky, výskumu, dopravy a rybolovu, ktoré majú s danou témou priamy súvis. Komuniké, ktoré v roku 2008 zverejnila Komisia preto volalo po vytvorení spoločnej stratégie zameranej na niekoľkoúrovňové spravovanie a udržateľné využitie zdrojov z tejto oblasti vzhľadom na to, že v prípade Arktídy chýba medzinárodná dohoda hovoriaca o jej komerčnom využití- na rozdiel od Antarktídy.

Európska komisia v súčasnosti zároveň plánuje posilniť pravidlá týkajúce sa predchádzania ekologických katastrofám spôsobeným ťažbou na otvorenom mori. Iniciatíva prichádza po nedávnom incidente spoločnosti BP v Mexickom zálive. Podľa odborníkov potrvá ale roky, kým bude región vhodný na ťažbu, čo necháva odborníkom dostatok priestoru na uzavretie spomínanej medzinárodnej dohody.