Český akcionár získal podiel v SPP za 2,6 miliardy eur

Slovenská vláda, ktorá v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) drží podiel 51 %,  vyjadrila súhlas s predajom v decembri 2012.

Hodnota transakcie je 2,6 miliárd eur, nemecký koncern E.ON a francúzsky koncern GDF Suez získajú každá 1,3 miliardy eur. Transakcia mala dokončiť v priebehu nasledujúcich niekoľkých týždňov.

Pre E.ON predaj jeho 24,5-% podielu v SPP znamená, že dosiahol svoj ciel predať aktíva za 15 miliárd eur skôr, než plánoval. Koncern negatívne zasiahlo rozhodnutie nemeckej vlády týkajúce sa zastavenia prevádzky atómových elektrární. Okrem toho bojuje so stagnujúcim dopytom po energii v Európe a vysokým dlhom. E.ON plánuje do konca tohto roka predať ďalšie aktíva v hodnote miliárd eur, vrátane svojich maďarských divízií.

Generálny riaditeľ spoločnosti E.ON Johannes Teyssen vo svojom stanovisku upozornil, že aj po predaji podielu v SPP zostane firma aktívna na slovenskom energetickom trhu, kde má tiež podiel v podniku Západoslovenská energetika (ZSE).

Francúzska firma GDF Suez tiež už predala aktíva v hodnote vše 5 miliárd eur a v rámci svojho nového programu pre roky 2013/14 plánuje predať majetok celkovo za 11 miliárd eur. Koncern uviedol, že predaj podielu v SPP je dôležitým krokom v rámci jeho transformácie. Transakcia zníži čistý dlh GDF približne o 1,3 miliardy eur, dodal koncern.

EPH: Stredoeurópsky rast

Energetický a průmyslový holding (EPH) v súčasnosti predstavuje viac než 30 podnikov pôsobiacich v oblasti ťažby hnedého a čierneho uhlia, výroby elektriny a tepla, distribúcie a dodávky tepla, obchodu s elektrinou a plynom. EPH je najväčším dodávateľom tepelnej energie v ČR a súčasne 2. najväčším českým výrobcom elektriny.

Podniky skupiny EPH zamestnávajú asi 6000 pracovníkov. Akcionárom EPH je skupina PPF so 44,44 %, J&T s 37,04-% podielom a Daniel Křetínský s 18,52-% podielom.

EPH pre médiá uviedol, že ide o najväčšiu zahraničnú investíciu českého subjektu v histórii a získal v SPP manažérsku kontrolu.

„Som pevne presvedčený, že EPH je veľmi vhodným strategickým partnerom pre štát i SPP a prispeje k tomu, aby Slovenský plynárenský priemysel úspešne čelil negatívnym trendom v kľúčovom segmente prepravy zemného plynu,“ uviedol Daniel Křetínský, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ EPH. „Na základe tejto transakcie EPH razantne vstupuje do segmentu plynárenstva, ďalej posilňuje prítomnosť v regulovaných a kontrahovaných aktívach a súčasne sa stáva jednou z najväčších stredoeurópskych energetík.“

Nasledujúce kroky

„Teraz bude nasledovať valné zhromaždenie SPP 23. januára 2013, kde sa EPH ujme svojich práv akcionára a nominuje svojich členov do orgánov SPP a neskôr aj do dcérskych spoločností,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. Zároveň tak v ten deň prejdú akcie do rúk EPH.

Podľa podpísanej dohody o reštrukturalizácii bude ďalej nasledovať hĺbková analýza SPP, ktorá potrvá približne do konca marca. „Ministerstvo hospodárstva potom predloží na rokovanie vlády SR materiál o nákupe 49 % akcií SPP,“ dodal Jurikovič.

„Štát má významne silnejšie postavenie v SPP a teraz máme do 31. marca čas na zhodnotenie, či je výhodné kúpiť matku SPP do vlastníctva štátu. Malo by to obrovský vplyv predovšetkým na cenovú tvorbu. Chceme si to ale riadne rozmyslieť,“ dodala v reakcii pre TASR hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Hudáková.

(EurActiv/TASR/Reuters)