Nový ukrajinský zákon je namierený proti Južnému toku

Štvrtok bol pre Ukrajinu kľúčový. Boli prijaté dva zákony, ktoré ukrajinský parlament minulý týždeň po páde prozápadnej vládnej koalície odmietol podporiť.

Ukrajinský parlament schválil zákon, ktorý umožňuje vstup zahraničných spoločností do domácich plynovodov.

Odvrátiť pozornosť od Južného toku

Ukrajina bude mať v spoločnom podniku 51%, zahraničnému partnerovi bude ponúknutých zvyšných 49%. V spoločnej správe budú zariadenia na prenos plynu ako aj podzemné zásobníky plynu.

Na pozadí výrazne naštrbených politických vzťahov s Moskvou je Ukrajina odhodlaná urobiť všetko pre to, aby sa stala menej závislou na ruskom plyne.

Kyjev chce zároveň zabezpečiť spoľahlivejší tranzit plynu pre Európu. Za posledných deväť rokov, zažíva Ukrajina už tretie prerušenie dodávok plynu z Ruska (pozn. predtým v rokoch 2006 a 2009).

Nový zákon môže zasadiť tvrdú ranu ruskému projektu Južný tok. Ak by sa plynovod Južný tok postavil, už tak napätý rozpočet Ukrajiny by prišiel o príjem vo forme tranzitných poplatkov, ktoré v súčasnosti dostáva z Ruska za plyn prúdiaci do Európy.

EÚ v súčasnosti vykrýva 30% svojej spotreby zemného plynu práve plynom dovážaným z Ruska, pričom asi polovica z tohto objemu prúdi cez Ukrajinu.

Časť objemu zemného plynu z Ruska už bola odklonená a priteká na územie EÚ cez plynovod Severný tok popod Baltské more.

Hlasovaním prešiel aj zákon o sankciách

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk minulý týždeň povedal, že Kyjev by mohol uvaliť sankcie na ruské spoločnosti a jednotlivcov, ktorí podporujú separatistov na východnej Ukrajine, čo sa vo štvrtok potvrdilo a ukrajinský parlament zákon o sankciách schválil.

Cieľom ukrajinských sankcií sa mohol stať aj Gazprom, ale Naftogaz, ukrajinská plynárenská spoločnosť, v stredu informoval, že Gazpromu sa sankcie nemusia nevyhnutne dotknúť.

„Prijatie zákona o sankciách neskončí automaticky uvalením sankcií voči nejakej entite, teda ani Gazpromu. Zákon len dáva právny základ na realizáciu sankčných opatrení, uviedol vo svojom stredajšom vyhlásení Naftogaz.

Naftogaz však európskym firmám, ktoré dovážajú ruský plyn, odporučil, aby zvážili revíziu kontraktov s Gazpromom a ruský plyn nakupovali na ukrajinsko-ruských hraniciach.

Európskej spoločnosti v súčasnosti nakupujú zemný plyn z Ruska na západnej hranici únie s Ukrajinou.