Očarí poľský premiér Brusel?

poľsko, kaczynski, jaroslaw

 

Pozadie

Poľský predseda vlády sa počas svojej prvej návštevy Bruselu 30. augusta 2006 stretne s predsedom Komisie Barrosom, šéfom zahraničnej politiky EÚ Solanom, a predsedom Parlamentu Borrellom. Jaroslaw Kaczynski sa stal poľským premiérom v júli. Spolu so svojím bratom – dvojčaťom Lechom, ktorý je hlavou štátu, stoja na čele euroskeptickej Strany práva a spravodlivosti, a nešetria populistickou rétorikou na adresu EÚ. Návšteva by mala zlepšiť vzťahy medzi Poľskom a Úniou.

Otázky

Medzi problematické oblasti vzťahov medzi Poľskom a EÚ patria otázky demokratických štandardov v krajine, najmä prezidentov prísľub znovu zaviesť trest smrti, a nepriateľský postoj krajiny k právam homosexuálov. O tejto otázke sa poľský premiér pravdepodobne pozhovára s predsedom Parlamentu Borrellom.

Poľsko tiež váha s naplnením pravidiel EÚ o biodiverzite, a bankový sektor nejaví záujem v blízkej budúcnosti vstúpiť do eurozóny. Posledný spor Poľska s pravidlami EÚ sa týka štátnej pomoci. Komisia tvrdí, že poľské štátne subvencie do oblasti lodeníc, kolísky odborového hnutia Solidarita, sú v rozpore s legislatívou EÚ. Kaczynski vyhlásil, že „pre nás je to ekonomický, no zároveň aj symbolický problém, najmä s ohľadom na lodenice v Gdansku. Pre ľudí mojej generácie je to symbol slobody“.

Aktuálne stanovisko veľvyslanca Poľska v Bruseli zatiaľ nie je známe.

Predseda Komisie Barroso zrejme Poľsko požiada, aby s EÚ viac spolupracovalo. Medzi očakávané témy rozhovoru s poľským premiérom patrí kritický prístup Poľska voči EÚ a neochota implementovať legislatívu EÚ, no aj všeobecnejšie otázky, ako napríklad Európska ústava.

Možno sa bude hovoriť aj o prostriedkoch zo štrukturálnych a kohéznych fondoch EÚ pre Poľsko. V rokoch 2007-2013 Poľsko získa z eurofondov dotácie vo výške 60 približne 60 miliárd eur.

Ďalšou spornou oblasťou je energetika. Poľsko by mohlo byť prekážkou v úsilí EÚ vytvoriť európsky energetický trh – krajina nedávno obvinila Nemecko a Rusko z toho, že ho svojím plánovaným plynovodom vytlačili na vedľajšiu koľaj. Poľské vzťahy s oboma krajina sú v súčasnosti skôr vlažné a mohli by byť prekážkou v energetických plánoch Únie.

Pozície

Guvernér Poľskej centrálnej banky Leszek Balcerowicz nedávno obvinil vládu z ohrozovania demokracie v krajine. Uviedol, že koaliční partneri spolu súperia o titul najväčšieho populistu.

Julie Smith z organizácie Chatham House vyhlásila, že súčasná poľská vláda jednoznačne odráža perspektívy straníckej politiky, ktorá je výrazne odlišná od európskeho štandardu.

Antonio Missiroli z think tanku European Policy Centre (EPC) je presvedčený, že poľský premiér sa bude usilovať „urobiť v Bruseli dobrý dojem”. Myslí si, že Poľsko bude musieť z dlhodobého hľadiska zaujať realistickejší postoj a zosúladiť krajinu s pravidlami EÚ.