Oettinger: Štáty EÚ majú za plyn platiť rovnakú cenu

Koncom minulého týždňa sa vo Varšave uskutočnilo trilaterálne stretnutie medzi zástupcami EÚ, Ruska a Ukrajiny. Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger vyhlásil, že Európska únia požaduje spoločnú cenu za ruský plyn pre všetky členské štáty, ktoré nebudú akceptovať princíp „rozdeľuj a panuj“, ktorý sa im snaží vnútiť Moskva.

„Chceme jednotnú cenu plynu na spoločnom európskom trhu,“ povedal na tlačovej konferencii, na ktorej sa zúčastnila aj poľský premiér Donald Tusk.

Ten nedávno v rámci debaty o znížení energetickej závislosti na Rusku a posilnenia bezpečnosti dodávok poukázal na potrebu zrealizovať projekt európskej energetickej únie, ktorej súčasťou by bol spoločný nákup plynu. (EurActiv, 23.4.2014)

Krajiny EÚ momentálne realizujú nákup plynu od Ruska prostredníctvom dvojstranných kontraktov, pričom platia rozdielne ceny. Spoločný nákup by zvýšil rokovaciu silu EÚ a viedol by k zníženiu ceny.

„Existujú veľké rozdiely v cenách plynu. Čím vyšší je podiel ruského plynu pri nákupoch a čím väčší monopol má Rusko pri dodávkach, tým sú ceny vyššie,“ podčiarkol komisár Oettinger. Dodal, že by mali existovať paneurópske siete na distribúciu plynu a elektriny, národné sústavy by mali byť užšie prepojené a je treba zvýšiť diverzifikáciu importu energií. Súčasťou tejto spoločnej infraštruktúry by mali byť aj Ukrajina, Gruzínsko a západný Balkán.

Ukrajinský minister pre energetiku Jurij Prodan potvrdil, že Kyjev plne podporuje ideu unifikovanej ceny plynu v EÚ.

V reakcii na Oettingerove vyjadrenia nie je podľa hovorcu Gazpromu Sergeja Kuprijanova zatiaľ jasné, či sa má jednotná cena týkať všetkých dodávateľov plynu pre Európu alebo len Ruska.

Pokojný máj

„Je jasné, že Gazprom, Ukrtransgaz a Naftogaz chcú urobiť všetko možné, aby splnili svoje záväzky týkajúce sa členských krajín EÚ,“ zdôraznil Oettinger po stretnutí s ruským a ukrajinským ministrom. Dodal, že „v čase rokovaní počas mája všetky zúčastnené strany prisľúbili, že nedôjde k výpadkom a dodávky budú prebiehať v súlade s dopytom EÚ a Ukrajiny“.

V priebehu tohto mesiaca sa uskutočnia ďalšie dve rokovania medzi Bruselom, Moskvou a Kyjevom.

Ruský minister Alexander Novak podčiarkol: „Ak nedostaneme platbu vopred za jún do 31. mája, je možné, že Gazprom zredukuje dodávky plynu na Ukrajinu alebo jej poskytne len kapacitu, za ktorú do 31. mája zaplatí.“

Podľa posledných výpočtov Gazpromu sa dlh Kyjevu za uskutočnené dodávky plynu vyšplhal už na 3,5 miliardy dolárov (cca €2,5 mld.).

Ruský minister tiež varoval, že ak Ukrajina nebude schopná v lete dostatočne naplniť svoje zásobníky, môže to v zime ohroziť tranzit plynu do Únie.

Zástupca ukrajinskej vlády zase potvrdil, že ak sa v priebehu mája nedosiahne s Ruskom dohoda o „oprávnenej a férovej“ cene, obráti sa na arbitrážny súd v Štokholme.

„Naftogaz môže využiť len jednu možnosť, ktorá podľa našej zmluvy znamená iniciovať sťažnosť arbitrážnym procesom. Ak sa nedokážeme dohodnúť, dňa 28. mája sa stretneme s Gazpromom na súde,“ uviedol Prodan.

(EurActiv/Reuters/TASR)