Oettinger vidí význam TANAP-u

I. Aliyev & R.T. Erdogan, Zdroj: Webstránka prezidenta Azerbajdzanu

Azerbajdžanská štátna energetická spoločnosť SOCAR otvorila tento týždeň v Bruseli svoju pobočku. Prítomný bol aj eurokomisár pre energetiku, ktorý uviedol, že Európska komisia sleduje prínosy novej prepravnej trasy cez Anatóliu.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan a azerbajdžanský prezident Ilham Aliyev koncom júna podpísali medzivládnu dohodu o výstavbe Transanatólskeho plynovodu (TANAP), ktorým by sa z bohatých azerbajdžanských nálezísk prepravoval plyn až ku hraniciam s Európou.

„Plynovod TANAP, ktorý teraz SOCAR presadzuje, by tiež mohol uspokojiť kritéria kapacitných požiadaviek, špecializovanej infraštruktúry, transparentnosti a rozšíriteľnosti,“ povedal Günther Oettinger. „Netrpezlivo preto čakáme na ratifikáciu nevyhnutných dohôd zo strany Turecka aj Azerbajdžanu.“

Spoľahlivý a vynikajúci

EÚ sa snaží diverzifikovať zdroje dodávok zemného plynu z ne-ruských oblastí, avšak Baku neustále odkladá konečné rozhodnutie o tom, ktorý projekt bude môcť využívať plyn z bohatého náleziska Shah Deniz II.

Murad Heydarov, poradca prezidenta spoločnosti SOCAR, sa pre bruselský EurActiv vyjadril, že TANAP, ktorého dokončenie sa očakáva v roku 2018, je indikáciou záväzku firmy o bezpečnej a neprerušenej prepravnej infraštruktúre pre plyn.

„Do roku 2025 by celkový objem plynu [zo Shah Deniz] mohol byť 40-50 bcm ročne a väčšina z tohto plynu pôjde do Európy,“ uviedol. Projekt Transanatólskeho plynovodu je podľa neho „spoľahlivý, robustný, bezpečný, prevádzkovo vynikajúci a rozšíriteľný“.