“Plán B” pre plynovod Južný tok

V článku novinára Olega Makarenka, ktorý vyšiel v ruských novinách Vzglyad, sa píše o tom, že Gazprom má pripravený "plán B" pre prípad, že Brusel bude v Bulharsku naďalej blokovať výstavbu plynovodu Južný tok.

Dočasná vláda v Sofii, ktorá sa ujala úradu 6. augusta, zmrazila po výhradách Bruselu výstavbu plynovodu Južný tok. Podľa Bruselu by bola výstavba plynovodu na území Bulharska v rozpore s právom únie. Komisia očakáva, že Bulharsko znovu prerokuje svoje bilaterálne dohody o výstavbe plynovodu s Ruskom.

Podľa vyššie spomínaného článku, ruský prezident Vladimír Putin počas májového stretnutia so zástupcami svetových médií naznačil, že Južný tok môže viesť aj inou ako pôvodne zamýšľanou trasou.

V článku je citovaný aj turecký minister pre energetiku Taner Yildiz, ktorý povedal, že Ankara sa nebude brániť tomu, aby Južný tok dosiahol popod Čierne more územie Turecka.

Ruské zdroje sa zároveň nechali počuť, že turecká alternatíva nie je uprednostňovaná Moskvou, pretože je dlhšia, a stráca sa pri nej možnosť dosiahnuť územie Srbska a Maďarska.

"Dobrý partner"

Turecko je Ruskom vnímané ako "dobrý partner". Bývalý premiér krajiny Recep Tayyip Erdoğan, ktorý bol nedávno zvolený za prezidenta, je označovaný ako "cynický pragmatik", ktorý sa chce pomstiť Spojeným štátom za dva údajné pokusy o jeho zvrhnutie.

V Grécku vrcholia sociálne nepokoje. "Pokusy o ponechanie Grécka bez peňazí, bez poľnohospodárstva (v dôsledku odvetných ruských proti sankčných opatrení) a bez plynu môžu vyústiť v obrovské sociálne nepokoje," píše sa v článku.

Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Rumunsko sú označované ako najväčšie obete plánu B. V prípade "trvalého zablokovania“ prenosovej sústavy plynovodov na území Ukrajiny, by Rusko údajne nebolo schopné do týchto krajín dodať plyn.

Článok končí slovami, že Moskva by nerada skončila pri pláne B, ale v prípade, že Komisia neprestane tlačiť na Bulharsko, bude alternatíva B životaschopnou voľbou.

Priamy konkurent pre TAP?

Ak sa Gazprom rozhodne pre alternatívnu trasu cez Turecko a Grécko, ruský projekt sa bude trasovaním významne ponášať na projekt TANAP-TAP, ktorý má zabezpečiť prepravu azerbajdžanského plynu do Talianska cez územie tých istých krajín.

TAP je v pokročilom štádiu príprav a začatie jeho výstavby je plánované na rok 2016.