Plyn: Ministri odpíšu Putinovi spoločne

Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes (14.4.) stretávajú v Luxemburgu, aby sa dohodli na tom, čo odpíšu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ten poslal minulý týždeň predstaviteľom 18 európskych krajín, ktoré odoberajú plyn z Ruska, list, v ktorom varoval, že ak Ukrajina nezaplatí dlh za plyn, môže to ohroziť dodávky do celej Európy.

Ukrajina má Gazpromu za dodávky plynu dlhovať sumu 2,2 miliardy dolárov (1,59 miliardy eur).

Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger uviedol, že Komisia pracuje na pláne pomoci Ukrajine pri splatení niektorých dlhov za ruský plyn: „Pripravujem riešenie, ktoré je súčasťou balíka pomoci pre Ukrajinu od MMF, Európskej únie a Svetovej banky.“ uviedol Oettinger.

Oettinger: Nie je to tak vážne

Oettinger nepovažuje varovanie Putina za také vážne. Rusko totiž chce dodávať plyn do Európy, keďže potrebuje príjmy z jeho predaja. „Časť z dlhov je oprávnená, čas neoprávnená. V najbližších týždňoch pripravíme balík pomoci tak, aby sa z neho mohli zaplatiť oprávnené dlhy, ale nie podľa účtovania pána Putina, ale podľa toho, čo je zmluvne záväzné,“ poznamenal Oettinger.

Putin vyzval lídrov vrátane slovenského premiéra Roberta Fica na okamžité a naliehavé konzultácie o ukrajinskej ekonomike. Šéf zahraničného výboru Sejmu, dolnej komory poľského parlamentu, Grzegorz Schetyna označil tento list za „známku bezmocnosti“.

V piatok (11.4.) sa počas zasadnutia ruskej bezpečnostnej rady Putin pokúsil zmierniť obavy Európy z možného prerušenia dodávok plynu.

„Chcem znovu povedať, že nemáme žiadne plány alebo úmysel zastaviť dodávky plynu na Ukrajinu," uviedol Putin. Poukázal však na to, že v súlade s podpísaným kontaktom majú práva žiadať zálohové platby.

„Garantujeme, že splníme všetky naše záväzky voči európskym zákazníkom. Nejde tu o Rusko. Problémom je zaistenie tranzitu plynu cez Ukrajinu,“ dodal.

Ukrajina neplní a neplatí

V stredu Ukrajina oznámila, že prestala plniť svoje zásobníky ruským plynom, pravdepodobne v očakávaní nákupu lacnejšieho plynu z Európy. V sobotu zase štátna energetická spoločnosť Naftogaz informovala o zastavení platieb za ruský plyn až do ukončenia rokovaní o jeho cene.

Aktuálna cena plynu pre Ukrajinu od Gazpromu je $ 485 za tisíc metrov kubických. Po zrušení zľavy od apríla a zarátaní vývozného cla sa Kyjevu cena zvýšila takmer o 100 percent, čo Kyjev považuje za netrhové, nespravodlivé a neprijateľné.

Podľa denníka Ukrajinska Pravda Kyjev údajne Moskve ponúkol, že za 1000 m3 plynu zaplatí 386 dolárov.

Dostatočná kapacita zásobníkov je pritom podstatná pre zabezpečenie technického tranzitu a „dotlačenie“ plynu na západ v počas nasledujúcej zimy. Podľa odborníkov by problém mohol nastať ak ich Ukrajinci nezačnú opätovne plniť približne v júni.

Fico: Hrozba je reálna

„Cítim túto hrozbu ako veľmi reálnu, pretože to nie je fikcia. Už raz sme to zažili, v roku 2009, keď dodávky plynu boli prerušené. Pokiaľ nedôjde k intenzívnym rokovaniam, tak táto hrozba je mimoriadne vysoká,“ uviedol v nedeľu premiér Robert Fico v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Experti zo spoločnosti Eustream potvrdili, že pokiaľ by došlo k prerušeniu dodávok plynu, existujú technické možnosti na reverzný tok z Českej republiky a Rakúska, ktoré by dokázali zabezpečiť potrebu plynu pre Slovensko pod podmienkou, že ho v západnej Európe bude dostatok.

Šéf rezortu hospodárstva v piatok uviedol, že Slovensko je pripravené na prípadný výpadok dovozu plynu i ropy.

„V prípade, že by prišlo k obmedzeniu alebo prerušeniu dodávky, bude možné využiť plyn, ktorý je v súčasnosti uskladnený v podzemných zásobníkoch. Vzhľadom na miernu zimu je vo výrazne väčšom objeme ako tomu bolo minulý rok," povedal Tomáš Malatinský.

V súčasnosti je v zásobníkoch 1,7 miliardy m3 plynu. Predpokladané obdobie, počas ktorého by bolo možné využívať tieto zásoby je pri súčasnom charaktere počasia približne 140 dní. Pokiaľ ide o ropu a ropné produkty, v súčasnosti máme k dispozícii zásoby asi na 150 dní.

Zajtra (15.4.) sa vo Veľkých Kapušanoch uskutočnia rokovania medzi Slovenskom a Ukrajinou aj za účasti predstaviteľov Európskej komisie o projekte reverzného toku smerom na východ. Očakáva sa, že dôjde k podpisu memoranda o porozumení a prepojovacej dohody. Podľa vyjadrení slovenských ministrov zahraničia a hospodárstva by prípojka mohla byť hotová v novembri.

(EurActiv/TASR)