Plyn: Moskva informovala o rokovaniach s Ukrajinou

Hodnota ukrajinského systému na prepravu plynu by sa mohla podľa výkonného riaditeľa spoločnosti Gazprom Alexeja Millera výrazne znížiť. Ruské i ukrajinské médiá citovali jeho slová, že preprava plynu do Európy prostredníctvom plánovaného Južného toku by pre Gazprom mohla byť až „dvakrát lacnejšia“ než cez Ukrajinu.

Jeho vyjadrenia z konca minulého roka je potrebné vnímať v kontexte stretnutia s premiérom Vladimirom Putinom v rovnaký deň (30.12.), z ktorého ruská vláda zverejnila aj čiastočný prepis

V rámci rokovaní o budúcej cene plynu pre Ukrajinu, ktorej zníženie Gazprom podmieňuje podielom na vlastníctve plynovodnej siete v krajine, Miller uviedol, že Kyjev odhaduje cenu celého prepravného systému postaveného v čase Sovietskeho zväzu na 20 miliárd dolárov. Stále ale nie je jasné, koľko bude stáť jeho modernizácia. Sám hovoril o sume 3 až 8 miliárd dolárov.

Kyjev na druhú stranu žiada zľavu z ceny dodávok plynu na úrovni 9 miliárd dolárov (€6,91 mld.) ročne.

Putin: South Stream chcem skôr

Putin sa zaujímal aj o súčasný vývoj projektu Južný tok i Gazpromom navrhovaný projekt prepravy plynu do rakúskej stanice Baumgarten, v ktorej by mal končiť aj konkurenčný plynovod Nabucco.

Turecko pred pár dňami pár dňami povolilo výstavbu a prevádzku Južného toku vo svojej exkluzívnej ekonomickej zóne. Líder hlavnej tureckej opozičnej strany CHP Kemal Kılıçdaroğlu kritizoval rozhodnutie vlády v Ankare: „Dohodou o Južnom toku sa Turecko vzdalo ambície stať sa uzlom pre dodávky zemného plynu do Európy. Teraz bude len prechádzať cez naše vody a prepájať sa s Bulharskom.

Riaditeľ Gazpromu taktiež zhrnul náklady a zdroje na financovanie výstavby South Streamu. Celkové náklady odhadol na „trochu viac ako 15 miliárd eur“, pričom 70 % nákladov ruského partnera má pochádzať z úveru.

„Dúfame, že celú prácu na projekte a dizajne v šelfe Čierneho mora dokončíme do konca roka 2012. Výstavbu v sekcii mora plánujeme spustiť začiatkom roku 2013, čiže o niečo viac ako o rok, a dokončiť v decembri 2015. Dúfame, že prvý komerčný plyn do Európy budeme dodávať koncom roku 2015,“ uvádza sa v prepise.

Putin reagoval, že túto časť výstavby by radšej začal ešte koncom tohto roku.

Odpoveď Millera znela: „OK, pán Putin, tak to tak urobíme.“