Plynárenské prepojenie s Maďarskom sa stáva realitou

Slovenský a maďarský premiér vo štvrtok (27.3.) v obci Szada 28 km od Budapešti slávnostne otvorili prepojenie, ktoré je dôležitou súčasťou európskeho severojužného koridoru.

Celkové plánované investičné náklady prevyšujú sumu 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane približne 21 miliónov eur.

Prepojenie je aj na európskom zozname projektov  spoločného významu (PCIs), keďže prispeje k európskej energetickej bezpečnosti a diverzifikácii prepravných trás plynu. EÚ naň prispela sumou 30 miliónov eur z programu pre obnovu – EEPR.

Robert Fico vo svojom prejave pripomenul plynovú krízu z januára 2009. „Nikto nevie, čo sa bude diať ďalej pokiaľ ide o krízu na Ukrajine, preto toto pripojenie považujem za významný príspevok k energetickej bezpečnosti tohto regiónu. Nebudeme mať k dispozícii len rakúske a české prepojenie, ale budeme mať k dispozícii aj prepojenie slovensko-maďarské, čo nám umožní postupne sa napojiť na plynový koridor v Poľsku a potom smerom dole z Maďarska ísť ešte hlbšie na juh, čiže severojužné prepojenie sa stáva veľkou realitou," konštatoval predseda slovenskej vlády.

Viktor Orbán zase poukázal na to, že prepojenie umožní Maďarsku získavať neruský plyn zo západnej Európy tranzitom cez českú sieť: „Nech sa udeje čokoľvek na východ od nás, odteraz Maďarsko už vždy dostane plyn.“

Zároveň zdôraznil, že zámerom jeho vlády je dosiahnuť, aby ceny energií pre maďarské  domácnosti a priemysel boli v dohľadnom čase v rámci Európy najlacnejšie.

Obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 4,38 miliónov kubických metrov má dĺžku takmer 111 kilometrov, z toho cez 92 kilometrov na území Maďarska a 18,6 kilometrov na Slovensku.. Plynovodné prepojenie spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti.

Prevádzkovateľ slovenskej prepravnej siete eustream potvrdil, že výstavba slovenskej časti bola ukončená a potrubie je už naplnené plynom na prevádzkový tlak.

„Testovacia prevádzka novovybudovaného prepojenia sa očakáva v najbližších mesiacoch,“ uviedol hovorca spoločnosti Vahram Chuguryan. Podľa slov slovenského premiéra by to malo byť v júli.

eustream sa s maďarským partnerom MGT dohodli, že komerčná prevádzka začne od 1.1.2015.

(EurActiv/TASR)