Plynovod Nabucco povedie aj do Iraku a Gruzínska

zdroj: flickr, autor: rickz

O doplnení ďalších vetiev plynovodu sa zhodli akcionári projektu Nabucco na nedávnom stretnutí Riadiacej komisie v Ankare. Najnovšie tak Turecko vystavia prípoje aj k svojim hraniciam s Gruzínskom a Irakom. Dodatočná trasa tak ponúkne viac zdrojov dodávok pre plynovod- tie budú najnovšie pochádzať z Azerbajdžanu, Iraku a Turkmenistanu, oznámilo konzorcium Nabucco.

Azerbajdžan a Turecko v tomto duchu nedávno podpísali dohodu o dodávkach 11 miliárd metrov kubických plynu za rok. Tie začnú v roku 2017, pričom určitá ich časť by mala prúdiť do krajiny už cez Nabucco. Len pred niekoľkými týždňami zároveň zástupcovia Severného Iraku v Turecku prehlásili, že sú pripravení krajine tiež poskytnúť dodávky na zabezpečenie plynulého chodu Nabucca.

Konzorcium tiež oznámilo, že bude zvyšovať kapacitu krok po kroku- z 8 až 10 miliárd kubických metrov ročne až na maximálny výkon, ktorý by mali dosiahnuť v roku 2018 po výstavbe dodatočných kompresných staníc.

V Turecku v súčasnosti tiež prebiehajú verejné stretnutia s komunitami, kde sa princípom otázok a odpovedí diskutuje o dopadoch výstavby projektu na dané lokality. Podľa konzorcia sa tieto mítingy už uskutočnili v mestách ako Ankara, Eskişehir, Bursa, Balikesir, Tekirdağ, či Kırklareli.

Rivalita medzi Nabuccom a jeho ruskou alternatívou- projektom Južný prúd pod taktovkou plynárenského gigantu Gazprom- však stále pretrváva. Len nedávno sa objavili správy, že Gazprom sa pokúsil do konzorcia Južného prúdu prilákať aj nemeckú energetickú spoločnosť RWE, ktorá je už partnerom aj v projekte Nabucco. Ruský Gazprom ale tieto tvrdenia poprel.

Postoje

Je zrejmé, že Južný prúd ešte ani zďaleka nie je skutočnosťou a Rusi vo veľkom preháňajú, možno až zavádzajú samých seba v niektorých otázkach, napísala Amanda Paul z European Policy Centre v článku pre turecký denník Zaman.

„Hoci Rusko naďalej tvrdí, že Južný tok má všetok potrebný zemný plyn, je jasné, že to tak nie je. Keď sa ich na to niekto špecificky spýta, Gazprom nikdy nedokáže identifikovať jednotlivé zdroje zemného plynu. Zároveň nie sú schopní poskytnúť jasné dôkazy o tom, odkiaľ budú pochádzať zdroje financovania tohto približne 30 miliardového projektu,“ uvádza Paul.

Zároveň tvrdí, že napriek vyjadreniam o podpore Južného prúdu v rámci EÚ, ani toto prehlásenie sa nezakladá na pravde.

„Napríklad Nemecko, jeden z najbližších priateľov Ruska v EÚ, neposkytol Južnému prúdu podporu finančne ani politicky, čo bol pre ľudí v Kremli niečo ako úder. Nemecko naopak vyjadrilo obavy z tohto projektu, a to aj vtedy, keď sa Rusko snažilo presvedčiť nemecký energetický gigant RWE, aby sa pridal,“ povedala a dodala: „Na druhej strane, hoci Nemecko nie je najhorlivejším zástancom Nabucca, nemecká kancelárka Angela Merkel nedávno cestovala do Kazachstanu a s tamojším prezidentom Nursultanom Nazarbajevom prerokovala otázku dodávok zemného plynu pre Nabucco, ako aj pre ďalšie plánované projekty južného energetického koridoru.“

Ďalšie kroky

2011: začiatok výstavby Nabucca