Podľa komisárky je načase, aby USA brali klimatickú zmenu vážne

Komisárka pre klimatické opatrenia  Connie Hedegaard sa počas prebiehajúcej návštevy USA stretáva so zástupcami vlády, parlamentu, Svetovej banky, mimovládnych organizácií a think-tankov.

Uviedla, že odmietnutím výstavby kontroverzného ropovodu Keystone XL, ktorý by mal denne prepraviť 830.000 barelov suroviny z ropných pieskov v kanadskej provincie Alberta do texaských rafinérií, by Spojené štáty ukázali, že sa „vyhnú tomu, urobiť niečo“, čo by značne prispelo ku klimatickej zmene. „Bol by to extrémne silný signál pre  Obamovu administratívu,“ povedala vo štvrtok pre médiá.

Kanadský minister pre prírodné zdroje v rovnaký deň uviedol, že je „opatrne optimistický“ v tom, že sa projekt ropovodu spoločnosti TransCanada  s dĺžkou 2700 kilometrov podarí schváliť. Republikáni, podnikateľské kruhy a predstavitelia zamestnancov žiadajú Obamovu administratívu, aby dala projektu čo najrýchlejšie zelenú, keďže prispeje k tvorbe mnohých pracovných miest a zvýši nezávislosť severnej Ameriky od zámorských dodávok ropy.  

Naopak environmentalisti chcú, aby ho americká administratíva zamietla. Konečné rozhodnutie o Keystone XL sa očakáva do polovice tohto roka.

Hedegaard tiež potvrdila, že EÚ trvá na svojom pláne označiť palivá pochádzajúce z kanadských ropných pieskov za „vysoko znečisťujúce“, čím chce odradiť rafinérie v EÚ, ktoré sú zaviazané prísnymi environmentálnymi pravidlami, od ich používania.

Emisie aerolínií

Ďalším klimatickým testom pre Obamu bude podľa komisárky to, ako veľmi sa angažuje v rokovaniach o znížení emisií z leteckej prepravy pod záštitou organizácie ICAO. Výbor EP pre životné prostredie v utorok schválil dočasnú výnimku pre interkontinentálne lety z európskej emisnej schémy. (EurActiv, 27.2.2013)

Hedegaard očakáva, že USA a EÚ nájdu spoločnú reč, avšak predchádzajúci návrh USA o tom, aby sa obmedzovali len emisie vypustené vo vzdušnom priestore krajín, ale nie počas letu nad medzinárodnými vodami, považuje za neadekvátny. Týka sa totiž len „malého podielu globálnych emisií spojených s lietaním“.

Boj proti klimatickej zmene si v rámci inauguračného príhovoru prezidenta Obamu v januári 2013 vyslúžil prioritné miesto, avšak environmentalisti sú skeptickí a čakajú skutky namiesto slov.

Komisárka označila Obamov prísľub boja s klimatickou zmenou za „sladkú hudbu pre európske uši“, ale EÚ teraz čaká na to, ako presne chce americká administratíva zredukovať emisie z lietadiel a iných zdrojov.