Poľsko obhajuje ochranu klímy a zároveň podporuje uhoľnú loby

Podľa europoslanca zo strany Zelených je to zarážajúce. „Nepomáha to snahám EÚ v Durbane. Predsedníctvo by malo hrať dôležitú rolu, ale namiesto toho absolútne oslabuje pozíciu EÚ v Durbane a na vine je poľské predsedníctvo,“ uviedol pre EurActiv Bas Eickhout.

Rovnako pobúrené sú mimovládne organizácie. „Považujeme to za šokujúce, že zatiaľ čo diplomati EÚ sa snažia nájsť riešenia klimatickej krízy v Durbane, predsedníctvo EÚ sa rozhodlo podporiť záujmovú loby za najviac znečisťujúce fosílne palivo,“ vyjadril sa riaditeľ organizácie za ochranu klímy CAN Europe Wendell Trio.

Konferenciu s názvom Európske uhoľné dni organizuje Európska asociácia uhlia a lignitu (Euracoal), ktorá podporuje používanie uhlia ako energetického zdroja. Podľa medzinárodnej energetickej agentúry bolo pritom uhlie v roku 2009 zodpovedné za 43 % svetových emisií CO2.

Dvojaká tvár?

Poľské predsedníctvo však nie je jediným partnerom konferencie. Debatu o budúcnosti uhlia podporila aj Európska ľudová strana, na uhlie bohatý Sliezsky región a Európske centrum zamestnávateľov a podnikov poskytujúcich služby vo verejnom záujme (CEEP).

Renata Bancarzewska, hovorkyňa poľského stáleho zastúpenia v otázkach energetiky pre EurActiv uviedla, že patronát sa organizátorom konferencie poskytol predtým, ako sa dohodlo na ďalších sponzoroch a „preverí sa“.

Euracoal je „jedným z hlasov, ktoré hľadajú riešenia efektívnej tvorby politiky klimatickej zmeny v kontexte nízkouhlíkových technológií,“ argumentovala a dodala, že na konferencii vystúpil aj komisár pre energetiku Günther Oettinger.

„Plus ide o to, že niektoré členské štáty majú uhlie vo svojom energetickom mixe,“ pripomenula.

Euracoal aj CEEP v roku 2008 lobovali proti záväzným cieľom pre znižovanie emisií v členských krajinách. Argumentom Euracoalu bolo, že záväzné ciele pre znižovanie emisií skleníkových plynov „pravdepodobne povedú k drastickému nárastu cien energií…a poklesu v štandarde života obyvateľstva, vyplývajúceho z podstatného nárastu cien enerií a premiestnenia zamestnania mimo Európu“.

Takéto stanovisko je však v rozpore s pozíciou, ktorú EÚ momentálne obhajuje na klimatickej konferencii OSN.

Záväzné redukčné ciele

Pred konferenciou v Durbane komisárka pre klimatické opatrenie Connie Hedegaard novinárom povedala: „Ak existuje jedna vec, z ktorej sme sa v EÚ poučili a z ktorej sa môžu poučiť iní, je to, že pomáha ak sa dohodnete na záväzných cieľoch.“

Bez nich by sa podľa komisárky členské štáty neprepracovali tak ďaleko pri znižovaní emisií CO2 a zavádzaní obnoviteľných zdrojov energie.

Poľsko, ktorého elektrina z 95 % pochádza práve z uhlia, sa však len ťažko vzdáva tohto dôležitého sektora. Deň pred prebratím predsedníctva si vyslúžilo kritiku za to, že sa snaží obísť pravidlá a alokovať bezplatné emisné povolenky pre 13 nových uhoľných elektrární. Taktiež zablokovalo rokovania o zvýšení cieľa pre redukciu emisií na 30 %. Olej do ohňa pridali zverejnené úryvky z rozhovoru s poľským komisárom pre rozpočet, ktorý spochybnil vplyv spaľovania uhlia na globálne otepľovanie.

Pod podmienkou anonymity jeden z predstaviteľov EÚ uviedol, že ho patronát Poľska nad konferenciou neprekvapil. „Neodchyľuje sa to veľmi od toho, čo od Poliakov počúvame, ale samozrejme, že nie je najlepšie podporiť takúto udalosť zatiaľ čo v Durbane bojujeme za klímu.“