Poľsko-ruská plynová dohoda dostala od EÚ zelenú

Zdroj: Flickr; autor: danmcginty

Eurokomisia bude „konečný návrh dohody“ o plynových dodávkach medzi Poľskom a Ruskom ešte podrobne študovať. Oettinger sa domnieva, že zmluva je v súlade s európskou legislatívou.

Podľa dohody bude ruský Gazprom dodávať poľskej spoločnosti PGNiG až do 10,2 mld. kubických metrov plynu ročne, informovali médiá v oboch krajinách. Objem dodávok v rámci predošlej dohody bol 7,45 mld.

Poľský podpredseda vlády Waldemar Pawlak podľa denníka Moscow Times vyhlásil, že tranzit ruského plynu cez poľské územie je garantovaný do roku 2019, ale obe strany sa dohodli na možnom predĺžení dohody do roku 2045.

Kľúčovou časťou dohody sa stala klauzula, ktorá v súčasnej dobe bráni Poľsku exportovať nadbytok plynu do iných krajín bez súhlasu Gazpromu, píše sa vo vyhlásení spoločnosti PGNiG.

Táto klauzula zapríčinila značné zdržanie pri finalizácie dohody. Európska komisia varovala, že v takejto podobe nie je konzistentná s pravidlami EÚ a Poľsko riskuje nedostatok dodávok (viď. pozadie).

Ak by Poľsko nakupovalo viac plynu ako je dohodnuté, bude mať výhodu zľavnenej ceny. Podľa PGNiG by vďaka tomu mohli úspory dosiahnuť do konca roka 2014 až 250 mil. dolárov.

Komisár Oettinger, ktorý sa práve vrátil z návštevy Ruska, informoval, že Komisia poskytla poradenstvo orgánom a energetickým spoločnostiam na oboch stranách. Vďaka tomu je bilaterálna dohoda z pohľadu EÚ legitímna, dodal.

O plynovej dohode rokovala Moskva a Varšava paralelne s diskusiou o možnej účasti Poľska pri budovaní jadrovej elektrárne v Kalingrade, v ruskej enkláve medzi Poľskom a Litvou. Varšava by mala údajne tiež kupovať elektrickú energiu z tohto projektu.

Kritici hovoria, že poľská energetická dohoda s Ruskom je v rozpore s politikou krajiny, ktorá sa snaží obmedziť svoju energetickú závislosť na Moskve. Obzvlášť upodozrievajú Varšavu, že stratí svoj záujem o rozvoj ťažby bridlicového plynu v partnerstve s americkými gigantmi ako ExxonMobil, Chevron a Marathon Oil.

Kritici tiež upozorňujú, že i keby sa odstránila klauzula o predávaní plynu tretím krajinám, nadbytok plynu by nebol dostatočný, aby sa mohol predávať.