Posledný diel do puzzle „Južná vetva“

Slovinsko a Rusko podpíšu dohodu o vybudovaní plynovodu „Južná vetva“ v júni tohto roka. V Ľubľane to 22. mája oznámil Matej Lahovnik, slovinský minister hospodárstva. Rakúske Ministerstvo hospodárstva tiež potvrdilo, že rozhovory s Moskvou napredujú, odmietlo však komentovať, v akom štádiu sa nachádzajú.

Aj napriek rivalite medzi ruskou Južnou vetvou a európskym Nabuccom Rusko chce, aby EÚ zaradila nový plynovod Gazpromu medzi svojich 10 „prioritných projektov“ v oblasti energetickej politiky. Po skončení summitu EÚ-Rusko to 22. mája pre novinárov vyhlásil Sergej Šmatko, ruský minister energetiky.

„V posledných dvoch alebo troch týždňoch sme mali sériu vyjednávaní s rakúskymi a slovinskými partnermi o medzivládnej dohode. Tento dokument je už na rozvinutej úrovni prípravy,“ povedal minister.

Rakúsko a Slovinsko sa podpisom dohody s Ruskom pripoja k skupine krajín – Taliansko, Bulharsko, Grécko a Srbsko – ktoré prisľúbili podporu ruskému plynovodu uplynulý týždeň. Stalo sa tak i napriek tomu, že cez juh Európy má prechádzať plynovod Nabucco, ktorý je jednou z priorít EÚ a má čiastočne zásobovať Spoločenstvo plynom, ktorý nebude pochádzať z Ruska.

Ruský minister Šmatko vyhlásil, že Rusko a európski partneri zúčastňujúci sa na projekte budú od Bruselu žiadať, aby bola „Južná vetva“ zaradená medzi 10 „prioritných projektov“ v oblasti energetiky. „Dohodli sme sa s komisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom, že Rusko, spoločne s európskymi partnermi, opäť pripraví pre Európsku komisiu okrúhly stôl, na ktorom sa bude diskutovať o priznaní takého štatútu,“ vysvetlil Šmatko. Prioritné projekty sa čiastočne financujú aj z európskych peňazí a súčasne sa na ne nazerá ako na infraštruktúru, ktorá pomôže EÚ diverzifikovať energetické dodávky a podporí slobodnejší pohyb energií medzi členskými krajinami.

Posledná plynová kríza a prerušenie dodávok zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu EÚ rozhorčili. Brusel a členské krajiny sa na začiatku roka vyslovili za dovážanie viac energetických surovín zo Severnej Afriky, Blízkeho Východu a z regiónu Kaspického mora. Zámerom je snaha vymaniť sa zo silnej energetickej závislosti na Rusku.

Projekt Nabucco sa plánuje už dlhšie, no stále sa čaká na uzatvorenie rámcovej dohody s Tureckom, ale čaká sa i na dohody o dodávkach s firmami pôsobiacimi v štátoch, z ktorých má surovina pochádzať. V tejto súvislosti slovinský minister Lahovnik uviedol, že Nabucco zostáva naďalej dôležitým projektom, ale i tak je nezodpovedanou otázka, či bude dostatok plynu, ktorým sa bude potrubie plniť.

Ani rakúske Ministerstvo energetiky nepokladá Nabucco a Južnú vetvu za rivalov. Jeho hovorca vyhlásil: „Oba produktovody sú rozšírením existujúcich dopravných trás cez Rusko a Ukrajinu.“

Hovorca konzorcia Nabucco, v ktorého čele stojí rakúsky koncern OMV, tiež vyhlásil, že oba plynovody nie sú si rivalmi a že každé rozšírenie dodávok zemného plynu je vítané. Južná vetva je spoločným obchodným zámerom ruského Gazpromu a talianskeho ENI, doplnil.

Moskva tlačí na Ukrajinu

Medzičasom Rusko odmietlo návrh Ukrajiny o spôsobe zaplatenia 5 mld. dolárov za plyn, ktorý si chce Ukrajina napumpovať ako rezervu do svojich zásobníkov. Moskovskí a kyjevskí lídri diskutovali o tejto otázke minulý týždeň, ale vyjednávania uviazli v piatok na mŕtvom bode.

Júlia Tymošenková navrhla, aby Gazprom dodal zemný plyn do zásobníkov výmenou za hodnotu budúcich poplatkov za prepravu, ktoré bude musieť Moskva i tak zaplatiť za prepravu suroviny cez Ukrajinu do ďalších krajín v nasledujúcich rokoch. Ruský premiér Vladimír Putin to odmietol.

„Objemy sú obrovské. Časový rámec pre takúto pôžičku je rovnako veľký. Nebudeme spolupracovať za takýchto podmienok a s takýmto veľkým rizikom,“ vyhlásil Putin pred novinármi v piatok po skončení dvojstranných rozhovorov.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev v rovnaký deň na summite EÚ – Rusko v Chabarovsku vyzval európske krajiny, aby pomohli Ukrajine so zaplatením účtov za zemný plyn, čím by pomohli odvrátiť novú plynovú krízu.

Uviaznutie rusko-ukrajinských rozhovorov na mŕtvom bode prišlo deň po tom, čo zdroj blízky ruskej vláde vyhlásil, že Moskva a Kyjev sú opäť na pokraji ďalšieho sporu o plyn a rizika prerušenia dodávok.

EurActiv/Reuters