Praha bude presadzovať plynovod Nabucco

FOTO TASR/AP/Kirsty Wigglesworth

Česká republika patrí medzi najväčších podporovateľov tohto dôležitého európskeho projektu. Energetická bezpečnosť je súčasne jednou z priorít nastupujúceho Českého predsedníctva. „Je to absolútna priorita. Naši partneri to vidia rovnakým spôsobom z dohodli sme sa na tom na stretnutí Višegrádskej štvorky“, povedal Topolánek pre český Prague Monitor.

Premiér spomenul aj neočakávané prerušenie dodávok ropy z Ruska do Českej republiky v lete tohto roku. Moskva tvrdila, že to spôsobili technické poruchy. Objavili sa však špekulácie, že skutočným dôvodom bolo rozhodnutie českej vlády povoliť USA stavbu protiraketového radaru na českom území.

„Počas ropnej krízy tohto roku v auguste, keď Ruská federácia prestala dodávať dohodnuté množstvo, a dodávky klesli o 20-30%, sme videli, že nás môžu zachrániť alternatívne dodávky cez (ropovody) TAL a IKL.“

Na rozdiel od Slovenska, Česká republika dokáže riešiť prípadný výpadok dodávok ruskej ropy vďaka ropovodu IKL vybudovanému v 90. rokoch. Ten ju cez Nemecko napája na sieť v západnej Európe.

Podobné obavy z transportných trás kontrolovaných Ruskom sa týkajú aj plynu. Riešiť ich má plynovod Nabucco, vďaka ktorému by vedela EÚ získať surovinu zo Strednej Ázie a kaspického regiónu bez toho, aby prekročila ruské územie. Projekt však dlho trpel nedostatkom investícií a politickej podpory.

Zdá sa, že situácia sa mení. Nabucco už nepodporuje len nastupujúce České predsedníctvo, ale aj Maďarsko a maďarská energetická skupina MOL. Premiér Ferenc Gyurcsány nazval Nabucco kedysi „vzdialeným snom“, teraz však vyzýva na usporiadanie summitu v Budapešti, na ktorom by o projekte diskutovali zástupcovia štátov a firiem z krajín tvoriacich konzorcium Nabucca. Pozvaní by boli i potenciálni dodávatelia, tranzitné krajiny, relevantné medzinárodné inštitúcie, EÚ, USA a politickí podporovatelia projektu.

Pozície Reinhard Mitschek, výkonný riaditeľ konzorcia Nabucco nedávno vo Viedni povedal, že dobrou správou sú klesajúce ceny ocele. „Ceny ocele, šrotu a rúr klesajú a to viac ako kompenzuje možné vyššie úrokové miery“, cituje ho Bloomberg. „Budúci rok budeme revidovať potrebné investície a možno zažijeme pozitívne prekvapenie… Finančné inštitúcie by napriek kríze nemali byť problémom. Naopak, banky sa vyhýbajú krátkodobým úverom a presúvajú sa k dlhodobým investičným projektom, ako je náš. Na začiatku bdue hlavným dodávateľom Azerbajdžan, neskôr môžu nasledovať Turkménsko, Rusko, Irak, Irán, alebo Egypt.“

„Problémy pre Nabucco vytvára naďalej Turecko“, píše v Eurasia Daily Monitor Vladimir Socor. „Turecko požaduje, okrem oných vecí, 15 % podiel z plynu prepravovaného cez jeho územie, ako aj zníženie z ceny plynu dovážaného z Azerbajdžanu do Turecka. Turecká vláda dúfa, že sa medzivládna dohoda podpíše v Ankare v januári 2009, práve včas na to, aby mohla tento výsledok ukázať na summite Nabucco v Budapešti. No rokovania pod tlakom bažiaceho sa termínu summitu by pravdepodobne posilnili jeho postavenie.“