Prepis odhalil zákulisie rokovaní o South Streame v Bulharsku

Doslovný prepis stretnutia bulharského kabinetu dňa 7. novembra ukazuje, že ak Sofia do 15. novembra nepodpíše konečné investičné rozhodnutie o výstavbe plynovodu South Stream (Južný tok) cez územie Bulharska, ruskej spoločnosti Gazprom bude musieť zaplatiť vysokú pokutu. Pred podpisom zmluvy by ale Bulharsko chcelo najprv dohodnúť nový dlhodobý kontrakt o dodávkach plynu.

V zázname sa uvádza, že minister pre energetiku Delyan Dobrev kabinet upozornil, že podľa dohody podpísanej medzi bulharskou štátnou spoločnosťou BEH a Gazpromom, ak nedôjde do 15.11. ku konečnému investičnému rozhodnutiu, BEH bude Gazpromu dlžiť sumu 70 miliónov dolárov (€55 mil.).

Dobrev v apríli vyrokoval 11-percentnú zľavu na dodávky plynu z Ruska v období 1.4.-31.12.2012. Jej schválenie ale súviselo so záväzkom Sofie prijať tento mesiac rozhodnutie o výstavbe ruského plynovodu cez svoje územie – od čiernomorského prístavu Varna a s dvoma líniami, pričom jedna by smerovala do rakúskeho Baumgartenu, druhá cez Grécko až do Talianska.

Podľa záznamu tiež minister povedal, že ak Bulharsko nepodpíše nový dlhodobý kontrakt o dovoze plynu za prijateľných podmienok po vypršaní aktuálneho kontraktu, krajina nepodpíše konečné investičné rozhodnutie o South Streame.

Zopár faktov je už známych

Z prepisu vyplýva, že už došlo k rozhodnutiu o presnej trase plynovodu cez Bulharsko a tiež sa dokončil biznis plán.

Celková dĺžka South Streamu v Bulharsku má byť 535,7 km, priemer potrubia bude 140 cm a konštrukcia plynovodu v krajine má stáť 3,3 miliardy eur. Keďže bulharská strana nedisponuje prostriedkami, ktorými by mohla prispieť na výstavbu, jej podiel zaplatí Gazprom. Získa za to príjmy z dane za prepravu plynu počas obdobia 15 rokov.

Údaje tiež naznačujú, že 17,8 miliardy metrov kubických ročne (bcm/y) z celkovej kapacity plynovodu, ktorá bude 63 bcm/y, nebudú predstavovať nové dodávky suroviny, ale budú presmerované z bežných dodávok do Turecka (14bcm/y), Grécka (3 bcm/y) a Macedónska (0,3 bcm/y).

Transparentnosť a výnimky

Minister Dobrev tiež uviedol, že Bulharsko požiadalo Brusel pre South Stream o výnimku z pravidiel tretieho energetického balíka o voľnom prístupe tretích strán.

Dňa 29.10. sa komisár pre energetiku Günther Oettinger stretol zo zástupcami krajín EÚ, ktoré sa podieľajú na projekte ruského plynovodu. Podľa prepisu minister uviedol, že sa zúčastnené strany dohodli na tom, že na South Stream sa má vzťahovať spoločná politika EÚ.

Bulharský prezident Rosen Plevneliev v nedeľu kritizoval spôsob rokovania o budúcich dodávkach plynu s Ruskom. Pre noviny Dnevnik sa vyjadril, že nemá žiadne informácie o cene, o ktorej sa rokuje, a že nemá „dostatočné informácie o tom, čo sa má podpísať“.

Vyzval preto k väčšej transparentnosti rokovaní a k prijatiu „spoločnej európskej pozícii voči South Streamu“.

Mihail Andonov, výkonný riaditeľ BEH, na prezidentove slová reagoval, že médiá a verejnosť dostali „dostatok“ informácií. „Nič sa neskrývalo. Všetko, čo bolo možné povedať, sa povedalo,“ uviedol.

Komisia: Chýbajú ešte ďalšie kroky

Bruselský EurActiv zisťoval u Európskej komisie, či spojenie ceny za dodávky plynu s rozhodnutím o výstavbe nového plynovodu, nie je zneužitím dominantnej pozície zo strany Gazpromu.

Antoine Colombani, hovorca komisára pre konkurencieschopnosť, uviedol, že EK od septembra vyšetruje Gazprom kvôli porušeniu pravidiel hospodárskej súťaže, avšak nebude komentovať špecifické body prebiehajúceho vyšetrovania.

Iné zdroje ale pre EurActiv.com potvrdili, že spomínané prepojenie v rusko-bulharských energetických vzťahoch, je súčasťou vyšetrovania Gazpromu.

Podľa hovorkyne komisára pre energetiku Marlene Holzner projekt South Stream ešte nedozrel do fázy konečného investičného rozhodnutia. „V tomto zmysle ešte nie je vo výhľade konečné investičné rozhodnutie, prinajmenšom nie pokiaľ ide o bežné použitie tohto termínu,“ uviedla.

Musia mu totiž predchádzať ďalšie body procesu, ako je stanovenie konečnej trasy, financovania a nevyhnutných kontraktov. Dokončiť tiež ešte treba vyhodnotenie environmentálnych a sociálnych dopadov.

„Komisia si nie je vedomá toho, že niečo z toho už bolo definované, nieto ešte splnené,“ povedala hovorkyňa. „Podľa informácií Komisie a ako potvrdil minister Dobrev, južný koridor zostáva prioritou Bulharska. Nie je ale vnímaný ako priorita zo strany Európskej komisie,“ dodala Holzner.