Projekt Južný tok rozdeľuje vládnu koalíciu v Bulharsku

Bulharsko "by nemalo konať proti Bruselu". Krajina by mala svoje záujmy obhajovať  "v spolupráci, nie v konfrontácii" s Európou, povedal líder ДПС Lyutvi Mestan na pôde Národného zhromaždenia. Strana etnických Turkov ДПС je pridružená k europarlamentnej liberálnej strane ALDE.

Mestan dodal, že súčasná vláda, zvolená v máji minulého roka, ďalej nemôže plniť svoj mandát. Vyzval k predčasným voľbám, ktoré by sa mohli uskutočniť 30. novembra alebo 7. decembra.

Bulharská socialistická strana (БСП) Sergeja Staniševa, ktorý je zároveň predsedom Strany európskych socialistov (S&D) napriek opakovaným varovaniam z Bruselu vyhlásila, že výstavba plynovodu Južný tok bude pokračovať podľa plánu.

Vzťahy Bulharska s Bruselom sa pre nezhody ohľadom plynovodu Južný tok v posledných mesiacoch výrazne zhoršili.

Počas návštevy bulharského premiéra Plamena Orešarskeho v Bruseli (27. mája), kde uisťoval predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa o tom, že jeho krajina sa bude riadiť pravidlami EÚ, orgány v Sofii udelili výstavbu bulharského úseku plynovodu Južný tok ruskému konzorciu Strojtransgaz.

Bulharská časť projektu plynovodu Južný tok bude stáť 3,5 mld. eur. Podľa kritikov je táto suma nafúknutá v tzv. "Putinovom štýle", podobne ako ZOH v Soči.

Dňa 3. júna začala Komisia prešetrovať dodržanie európskej legislatívy Bulharskom a požiadala tamojšie úrady, aby pozastavili stavebné práce.
Hlasovanie Bulharov v nedávnych európskych voľbách bolo podľa politických komentátov tretom pre strany za predčasné voľby.

Víťazom volieb do Európskeho parlamentu sa stala stredopravá opozičná strana Občania za európsky vývoj Bulharska (ГЕРБ) bývalého premiéra Bojka Borisova.

"Výsledky ukázali, že táto vláda by mala ihneď odstúpiť," povedal po zverejnení výsledkov volieb Borisov. Jeho strana získala 30,4% hlasov, za ňou skončili koaličné БСП 18,5% a ДПС so 14,1%.

Do Štrasburgu sa dostanú aj poslanci politickej strany Bulharsko bez cenzúry (10.6%), ktorú založil bývalý novinár Nikolaj Barekov. Poslancov v novom Európskom parlamente bude mať aj stredopravý Reformistický blok so 6.4%.