Putin a Berlusconi podrazili nohy plynovodu Nabucco

Ruský premiér Vladimír Putin hostil svojho talianskeho kolegu Silvio Berlusconiho v čiernomorskom letovisku Soči. Dohliadali na podpis dohody medzi Gazpromom a Eni (15. mája), vďaka ktorej sa viac ako zdvojnásobuje plánovaná kapacita plynovodu Južná vetva – z 31 na 63 miliárd m3 ročne. Podľa hovorcu Gazpromu bola kapacita zvýšená na základe požiadavky Talianska.

Až doteraz mali mať Nabucco a Južná vetva približne rovnakú kapacitu – 30 miliárd m3 ročne. Oba projekty majú priniesť na európsky trh plyn zo kaspickej oblasti a Strednej Ázie, a obchádzať pritom Ukrajinu.

Južná vetva však bude viesť zo severného Kaukazu (územie Ruska) cez Čierne more, Nabucco je projektovaný z južného Kaukazu (Gruzínsko) cez Turecko. Oba projekty majú byť dokončené približne v rovnakom čase.

Na konci sa má Južná vetva deliť, jedna z častí bude prechádzať cez Srbsko, Maďarsko do Rakúska. Tam vstúpi do plynárenského uzla a zásobníkov v Baumgartene, odkiaľ bude distribuovaná na trh EÚ. V januári 2008 podpísala rakúska OMV s Gazpromom dohodu, na základe ktorej sa Baumgarten stal spoločným podnikom, v ktorom má každá z firiem polovičný podiel.

"Príkladné priateľstvo"

Počas stretnutia s Berlusconim sa Putin vyjadril aj k blížiacemu sa summitu EÚ-Rusko (21.-22. máj), ktorý práve začína v Chabarovsku. Povedal, že by chcel mať s EÚ tak dobré vzťahy, ako so svojim talianskym hosťom.

Berlusconi zas označil Rusko za „priateľskú“ krajinu, ktorá ako dodávateľ plynu dodržiava svoje sľuby. Taliansky premiér Únii odporučil, aby si s Moskvou pestovala tak dobré vzťahy, ako má Rím.

Nabucco stráca nádej

Projekt Južnej vetvy vstúpil do konštrukčnej fázy, naznačil Miller. Dokončený má byť najneskôr do roku 2015. Odhadované náklady sú 8,5 miliardy eur.

Putin v Soči spomenul aj konkurenčný európsky plynovod Nabucco. Vyjadril pochybnosti, či bude schopný získať dostatok plynu.

„Predtým, ako investujú miliardy dolárov do potrubia, pochovajú  peniaze do zeme, mali by pochopiť, odkiaľ príde do potrubia plyn“, cituje premiéra Putina stránka ruskej vlády. Podľa správ z tlače je Rusko pripravené kúpiť od Azerbajdžanu celú produkciu náleziska Shah Deniz II, ktoré malo pôvodne napájať plynovod Nabucco.

Mapa: Sieť plynovodov – Nabucco a Južná vetva

Európske nádeje, že plyn pre Nabucco poskytne Azerbajdžan, nedávno oslabil aj azerbajdžanský prezident Ilham Alijev keď prehlásil, že si želá, aby Rusko slúžilo ako tranzitná cesta pre predaj plynu do Európy.

Pozície

Niektorí ekonómovia spochybňujú logiku rusko-azerbajdžanskej dohody o odkúpení plynu z Shah Deniz II. „Pre Gazprom nemá odkupovanie azerbajdžanského plynu v krátkodobom a dlhodobom horizonte zmysel“, povedal podľa portálu Bloomberg Michail Korčemkin, výkonný riaditeľ East European Gas Analysis.

„(Ruská) vláda očividne považuje zablokovanie Nabucca za vyššiu prioritu, než maximalizáciu ziskov Gazpromu. Pre Azerbajdžan má zmysel predávať nadbytočný plyn Rusku, pokiaľ nebude dobudovaný Nabucco.“

Ruský denník Kommersant v pondelok napísal, že cieľom rozhodnutia zdvojnásobiť kapacitu Južnej vetvy je vziať Nabuccu „aj tú najmenšiu nádej“ v zabezpečenie dostatku plynu. Ak sa podľa denníka dokončí Severná i Južná vetva, ich spoločná kapacita 118 miliárd metrov kubických ročne prevýši množstvo plynu, ktorý sa do EÚ transportuje cez Ukrajinu.