Putin informoval Grékov o novom plynovodnom projekte

Ruský prezident Vladimír Putin včera (5. február) v telefonickom rozhovore diskutoval s novým gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom o plánoch Ruska nahradiť plynovod Južný prúd tureckou alternatívou, ktorej cieľom má byť obmedzenie tranzitu ruského zemného plynu do Európy cez územie  Ukrajiny.

Generálny riaditeľ ruského Gazpromu Alexey Miller už v januári oznámil, že turecko-grécka hranica bude od roku 2019, kedy vyprší zmluva o tranzite plynu s ukrajinským Naftogazom, jediným miestom, kde si európski dodávatelia budú môcť odobrať zakontrahovaný ruský zemný plyn.

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič už viackrát naznačil, že neverí v ekonomickú výhodnosť rusko-tureckého projektu.

Ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimir Čižov pre EurActiv naznačil, že projekt bude životaschopný iba ak sa pridá aj Európska únia. „Rozhodnutie bolo uskutočnené na základe určitých výpočtov…Samozrejme ak sa EÚ rozhodne znížiť spotrebu ruského plynu, nebude ani dôvod na vybudovanie plynovodu,“ zdôraznil Čižov.

Turecký prúd, s kapacitou 63 miliárd kubickým metrov plynu, má na turecko-grécku hranicu doviesť približne 2/3 celkového objemu. Únia sa domnieva, že táto kapacita je nadbytočná.

Ruský veľvyslanec však verí, že nadbytočné objemy sa dokážu minúť už v samotnom Turecku. „Existujúci plynovod Modrý prúd, ktorý smeruje z Ruska popod Čierne more až do Turecka, s kapacitou 16 miliárd kubických metrov plynu ročne, nezásobuje plynom oblasť Istanbulu a východnej Trácie. Preto sa domnievame, že nové kapacity sa dokážu spotrebovať práve tu,“ dodal Čižov pre EurActiv.

Podpredseda Komsie Šefčovičokrem iného spochybňuje aj legálnosť nového projektu. „Kontrakty (Gazpromu s európskymi plynárenskými spoločnosťami) obsahujú jasné klauzuly o mieste dodávky plynu a ja pochybujem, že pre väčšinu z nich je miestom dodávky turecko-grécka hranica," povedal Šefčovič novinárom.

Nepáči sa mu ani fakt, že ruský Gazprom o svojich plánoch informuje prostredníctvom tlačových konferencií, než aby sa obrátil priamo na svojich obchodných partnerov. "Krajiny Európskej únie sú významní zákazníci, platíme veľké peniaze, platíme ich načas, takže si myslím, že podľa toho by sa k nám malo aj pristupovať," dodal Šefčovič.

EurActiv.com/EurActiv.sk/TASR