Putin: Rusko nie je zodpovedné za zrušenie Južného prúdu

Počas tlačovej konferencie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom Putin vyhlásil: „Nevzdali sme Južného prúdu, nebolo nám ho umožnené implementovať,“ uvádza sa v prepise.

Energetický koncern Gazprom nedávno zrušil výstavbu plynovodu Južný prúd, ktorý mal dovážať ruský zemný plyn do Európy popod Čierne more. Putin v decembri označil za hlavného vinníka Bulharsko, ktoré malo „brániť napredovaní výstavby.“

„Práce na podmorskej časti nemohli začať, pretože chýbalo povolenie, ktoré by nám umožnilo napojiť sa na bulharské pobrežie,“ vysvetlil  Putin v maďarskom hlavnom meste.

Ruský prezident ďalej naznačil, že Komisia „je teraz na vážkach“ a žiada ruskú stranu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie.

Bulharský premiér Bojko Borissov nedávno skutočne požiadal podpredsedu Komisie Maroša Šefčoviča, ktorý je zodpovedný za vytvorenie Energetickej únie, aby Rusko presvedčil vrátiť sa k dlhoročnému projektu.

Šefčovič na návšteve Moskvy tlmočil túto myšlienku predstaviteľom Gazpromu. Generálny riaditeľ ruského štátneho koncernu Alexey Miller však jasne naznačil, že Rusko bude preferovať nový plynovodný projekt prechádzajúci cez Turecko.

Putin v Budapešti navrhol, aby bolo Bulharsko opäť súčasťou plynovodných plánov, pričom vysvetlil, že s pôvodným projektom Južný prúd už nemôžu rátať.  Bulharsko by sa však mohlo napojiť na tzv. Turecký prúd, ktorý bude ústiť na grécko-tureckej hranici. Nové potrubie by mohlo pokračovať v línii pôvodne plánovanej pre Južný prúd a to z Bulharska do Srbska a potom do Maďarska a rakúskeho plynovodného uzla Baumgarten.

„Nemáme v úmysle niekoho trestať a necítime sa byť ukrivdení,“ naznačil Putin o zmene postoju únie k zrušenému projektu Južný prúd. Za výsledok projektu bude však zodpovedá Európska komisia, ktorá „sa včera vzdala, zajtra bude súhlasiť a pozajtra opäť nie.“

Putin dal jasne najavo, že Rusko neustúpi od plánu dovážať plyn do Európy cez územie Turecka aj napriek tomu, že Komisia považuje tento plynovod za ekonomicky nevýhodný. „Neodmietneme spolupracovať s Tureckom. Bolo by neslušné povedať našim tureckým priateľom „nie, my máme lepšiu ponuku z Európy,“ to by nás postavilo do hlúpej pozície,“ povedal.

EurActiv.sk/EurActiv.com