Rokovania s Iránom sú zatiaľ v slepej uličke

zdroj wikimedia commons

„Je zrejmé, že chceme všetci dosiahnuť pokrok a že tam je nejaký spoločný základ,“ povedala šéfka európskej diplomacie Chatherine Ashtonová, ktorá formálne vedie rokovania. „Napriek tomu však pretrvávajú veľké rozdiely. Zároveň sa však zhodneme na potrebe ďalšej diskusie, aby sme tento spoločný základ rozšírili.“

Rokovania sa pretiahli o niekoľko hodín. Diplomati sa nakoniec dohodli, že sa znova stretnú na budúci mesiac v Moskve.

Irán aj naďalej trvá na tom, že má právo obohacovať urán a žiada zrušenie sankcií. Západ zase nechce ustúpiť v sankciách, pokým Teherán nezastaví obohacovanie uránu. Podľa západu je cieľom obohacovania vyvinúť nukleárnu zbraň.

Na druhej strane majú obe strany silnú motiváciu dohodnúť sa. Západ sa snaží predísť prípadnej vojne na Blízkom východe, ktorou sa vyhráža Izrael. Teherán zase trápi embargo na jeho ropu, ktoré schválili členské štáty EÚ v januári.

„Ostaneme v intenzívnom kontakte s našimi iránskymi kolegami, aby sme sa dohodli na ďalšom stretnutí v Moskve,“ sľubuje Ashtonová. Ďalšie kolo rokovaní bude už v poradí tretie a plánuje sa na 18 až 19 júna.

Ashtonová zastupovala na rokovaniach šesť štátov, z toho päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Veľká Británia, Čína, Francúzsko, Rusko, USA) a Nemecko.

„Rozhovory boli veľmi intenzívne a dlhé,“ povedal iránsky hlavný vyjednávač Saeed Jalili. „Išli sme do detailov, ale ešte sme neskončili.“

Aj keď rokovania žiadny konkrétny výsledok nepriniesli, už len fakt, že obe strany súhlasili s pokračovaním rozhovorov je prejav pokroku. Predovšetkým vzhľadom na to, že predtým žiadne vzájomné rozhovory neprebehli viac ako rok.

„Obojstranný záväzok na diplomatické riešenie je aj pri absencii jasnej dohody pozitívnym znamením,“ tvrdí Ali Vaez, iránsky expert z think tanku International Crisis Group.

Americký ústav pre vedu a medzinárodnú bezpečnosť zistil na základe posledných dát, ktoré zverejnila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, že ak bude Irán pokračovať vo svojich aktivitách, čoskoro bude schopný vyrobiť päť nukleárnych zbraní.

Irán vytrvalo odmieta takéto obvinenia a trvá na tom, že urán obohacuje na mierové účely.

(EurActiv/Reuters)