Ruská firma chce vraj torpédovať Nabucco

Surgutneftgas je treťou najväčšou firmou v Rusku a druhou najväčšou ropnou skupinou. Minulý rok vyprodukovala 35,2 milióna ton ropy. Okrem toho produkuje ročne 10 miliárd m3 plynu. Firma má päť produkčných jednotiek so strategickými licenciami vo východnej a západnej Sibíri.

Ruský politický analytik Stanislav Belkovski minulý rok pre nemecký Die Welt povedal, že Vladimír Putin vlastní 37% akcií spoločnosti, v hodnote asi 20 miliárd dolárov.

V stredoeurópskom priestore súťažia o kontrolu nad trhom s ropou a plynom dve veľké skupiny. Prvou je MOL, vznikol v roku 1991 zlúčením bývalých štátnych podnikov, ktoré boli potom privatizované. V Skupine MOL je jedna z popredných maďarských chemických firiem TVK, slovenský Slovnaft, rakúska spoločnosť pôsobiaca na spotrebiteľskom i veľkoobchodnom trhu Roth, súčasne má strategické partnerstvo s chorvátskou spoločnosťou INA. MOL má sieť čerpacích staníc vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy.

Druhou je rakúska OMV. Je jednou z najväčších priemyselných spoločností v Rakúsku so silnou prítomnosťou aj v ďalších stredoeurópskych krajinách. V roku 1968 sa stala prvou západoeurópskou firmou, ktorá uzavrela so Sovietskym zväzom dohodu o dodávkach plynu.

V poslednom desaťročí urobila OMV niekoľko dôležitých akvizícií, najmä v Rumunsku. Niektoré z nich sa ukázali byť kontroverznými – ako keď sa neúspešne pokúsila prebrať kontrolu nad maďarským MOL. V roku 2008 sa dohoda s Gazpromom na rozvoji Stredoeurópskeho plynového uzla v Baumgartene. Baumgarten v Rakúsku je považovaný za strategický bod pre rozvoj dvoch konkurenčných plynovodov – európskeho Nabucco a ruskej Južnej vetvy. Podľa niektorých analytikov bola preto dohoda prvým krokom k tomu, aby Gazprom rozdelil a ovládol európskych spotrebiteľov.

OMV i MOL sú členmi konzorcia Nabucco, spolu s nemeckou RWE, Bulgargaz z Bulharska, rumunským Transgaz a tureckou spoločnosťou Botas.

Manipulácia Kremľa?

Vstup ruskej spoločnosti Surgutneftgas do MOL je podľa niektorých analytikov ďalším ťahom v postupnom ovládnutí európskeho trhu Ruskom. Energetickí experti, ktorí si neželali byť menovaní, pre EurActiv povedali, že Západ je „slepý“ pred snahou Kremľa intervenovať do plánov EÚ na nezávislú vonkajšiu energetickú politiku.

Lídri Rakúska, Nemecka a Talianska si podľa nich „myslia, že (s Ruskom) robia obchody“, v skutočnosti však nimi Kremeľ manipuluje.

EÚ a Rusko sa pripravujú na bilaterálny summit (21.-22. mája) a energetická bezpečnosť bude jednu z top priorít.

Politicky motivovaný vstup do MOL

Podľa expertov sa politické motivácie Kremľa ukázali v plnej nahote, keď ruská ropná spoločnosť Surgutneftgaz nedávno získala kontrolu nad 21,2% maďarského petrochemického gigantu MOL.

O ruskej spoločnosti sa veľa nehovorí, vie sa však, že je blízka premiérovi Putinovi. Na zisk akcií minul1,4 miliardy eur, viac ako dvojnásobok ich trhovej hodnoty. Podľa expertov to poukazuje strategické dôvody investície.

Presun akcií prebehol 29.-30. marca, počas politickej krízy, v ktorej rezignoval premiér Ferenc Gyurcsány. Gordon Bajnai, ktorý ho nahradil, dohodu odsúdil. „Problémom v podnikaní, v ktorom pôsobí MOL, je, že nevieme, kto za prípadom stojí“, povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Balázs. „Ruské metódy sa zakladajú na byzantskej tradícii, nie na protestantskej etike. S touto kultúrou je skutočne ťažké vyjednávať.

Rakúske prepojenie

Podľa iných maďarských predstaviteľov spolupracovala ruská firma s rakúskym OMV. Rakúska spoločnosť sa v júni 2007 pokúsila prebrať kontrolu nad MOL, ten však ponuku odmietol. Proti prebraniu namietala aj Európska komisia, s odvolaním sa na obavy z ohrozenia konkurencie.

Neúspech priviedol OMV k rozhodnutiu odpredať aj svoj ostávajúci 21% podiel v MOL ruskému Surgutneftgasu. Dohodu podpísanú v marci označuje mol za „neprieteľskú“.

Rakúska firma však obvinenia z manipulácie Moskvou odmieta. Jej hovorca Thomas Huemer pripomenul slová výkonného riaditeľa MOL Zsolta Hernadiho, ktorý v roku 2007 povedal, že by bol radšej prebraný ruskou firmou, než aby mal prenechať kontrolu OMV. „Teraz sa prianie splnilo“, povedal Huemer.

Surgutneftgas je teraz najväčším akcionárom MOL. Čaká na súhlas maďarských orgánov, aby mohol byť jeho podiel aj formálne registrovaný. Bezprostredne po transakcii sa stretli akcionári, aby podnikli kroky na „ochranu svojej nezávislosti“.

Podľa expertov začne Surgutneftgas tlačiť na výmenu vedenia MOL za manažment s viac proruskými názormi. Potom bude môcť brániť stavbe projektu Nabucco.

Ruský minister energetiky Sergej Šmatko však pre moskovské noviny snahy blokovať Nabucco odmietol. „(Podiel Surneftgasu v MOL) nie je ani blokovacou menšinou. Záujmom Surneftgasu, za kúpou maďarských podielov, je zvýšiť svoju spracovateľskú kapacitu, ktorá je v Rusku dosť nedostatočná.“