Ruské jednotky sú údajne v Egypte, cieľom je Líbya

Generál Chalífa Haftar. Zdroj: Reuters

Podľa nemenovaných amerických predstaviteľov, Spojené štáty pozorovali pravdepodobné ruské špeciálne jednotky a drony na Sidi Barrani, približne 100 kilometrov od egyptsko-líbyjskej hranice.

Rusko sa podľa USA môže snažiť podporiť veliteľa Chalifa Haftara, ktorý utrpel 3. marca porážku od Obranných brigád Benghazi, v bojoch o Haftarom kontrolované ropné prístavy.

 

Egyptské bezpečnostné zdroje potvrdili ruskú prítomnosť. Má ísť o 22-člennú jednotku, o jej misii však nepodali žiadna informácie. Doplnili, že Rusko využilo začiatkom februára aj ďalšiu egyptskú základňu ďalej na východe, v Marsa Matrouh.

Nejasné správy

O vojenskej prítomnosti Ruska v oblasti doteraz neboli žiadne správy.

Správy sú aj teraz nejasné. Ruské ministerstvo obrany informácie nijak nekomentovalo, hovorca egyptskej armády poprel prítomnosť akýchkoľvek cudzích vojakov na území krajiny.

Správu ďalej nekomentovala ani americká armáda. Monitorovanie ruských vojenských aktivít je zložité, pretože Moskva, podobne ako iné krajiny, využíva na operácie aj nezávislých kontraktorov, ktorí nepoužívajú uniformy či oficiálne identifikačné znaky.

Zdroj z Egypta však tvrdí, že ruské vojenské lietadlo priviezlo na Marsa Matrouh asi šesť vojenských jednotiek, a o desať dní pokračovalo ďalej do Líbye. Agentúra Reuters, ktorá správu priniesla, však autenticitu informácie nemohla potvrdiť z ďalšieho zdroja.

Veliteľ leteckej základe Benina pri Benghazi, Mohamed Manfour, odmietol, že by Haftarova Líbyjská národná armáda dostala vojenskú pomoc od ruskej vlády, či ruských vojenských kontraktorov. Podľa neho nie sú na základniach na východe Líbye žiadne ruské jednotky.

Zahraničné mocnosti v Líbyi

Špeciálne jednotky a vojenských poradcov poslalo do Líbye viacero západných krajín. Spojené štáty podporili minulý rok leteckými útokmi aj úspešnú kampaň líbyjských síl proti základni Islamského štátu v meste Sirte.7

V poslednom čase vyvstávajú otázky o vojenskej prítomnosti Ruska na severe Afriky a jeho snahách prítomnosť v Líbyi. Počas vlády Muammara Kaddáfího mala Moskva v tejto krajine bohatej na ropu a zemný plyn omnoho väčší vplyv. Ten sa ale stratil po tom, ako NATO vojensky zasiahlo do občianskej vojny a prispelo ku pádu Kaddáfího režimu.

V krajine však dnes prakticky nefunguje centrálna vláda. OSN uznáva vládu v Tripolise, východ krajiny však ovládajú Haftarove sily. V posledných mesiacoch sa ruskí predstavitelia stretli s oboma stranami.

Vrchný veliteľ amerických síl v Severnej Afrike generál Thomas Waldhauser minulý týždeň v americkom Senáte povedal, že Rusko sa snaží o získanie vplyvu v Líbyi a posilnenie kontroly nad kýmkoľvek, kto nakoniec získa moc.

Paralely so Sýriou

Ruská podpora Haftarovi, ktorý svojich protivníkov označuje za islamských extrémistov, a ktorého niektorí v Líbyi vidia ako silného vodcu, schopného utíšiť občiansku vojnu v krajine, vedie niektorých pozorovateľov k porovnaniam so situáciou v Sýrii.

Republikánsky senátor Lindsey Graham sa Waldhausera pýtal, či sa Rusko snaží v Líbyi o to isté, čo urobilo v Sýrii. „Áno, to je dobrý spôsob, ako to popísať“, vyhlásil generál.

Podľa nemenovaného západného diplomata sa Rusko snaží o podporu Haftara, hlavným cieľom je ale líbyjský „ropný polmesiac“. Nepochybuje ani o spolupráci Egypta.

„Je úplne jasné, že Egypťania umožňujú ruské angažovanie sa v Líbyi tým, že im umožňujú používať základne. V súčasnosti tam údajne prebiehajú výcvikové operácie.“

Rusko posilňuje väzby s Egyptom

Rusko tvrdí, že cieľom jeho angažovania sa na Blízkom východe je zastavenie šírenia násilných islamistických skupín.

Na stretnutí s lídrom oficiálnej líbyjskej vlády Fajezom Seradžom ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov prisľúbil, že pomôže znovuzjednotiť krajinu.

Moskva medzitým posilňuje vzťahy s Egyptom. V októbri sa uskutočnilo prvé egyptsko-ruské vojenské cvičenie. Do roku 2011 takto Egypt spolupracoval so Spojenými štátmi.

Ruské noviny Izvestia v októbri informovali, že Moskva rokuje o prenájme egyptskej leteckej základne. Egyptský štátom vlastnený denník Al-Ahram však citoval hovorcu prezidenta, podľa ktorého Egypt na svojom území cudzie základne nepovolí.

Podľa egyptských zdrojov neexistuje žiadna oficiálna dohoda o využívaní základní ruskými silami. Prebiehajú však intenzívne konzultácie o situácii v susednej Líbyi.

Egypt sa obáva rozšírenia chaosu a konfliktu cez hranice. Jeho vláda sa v posledných mesiacoch podieľala na organizovaní celého radu stretnutí medzinárodných lídrov.

Implikácie pre EÚ

Líbya je pre EÚ dôležitý partner pri riešení problému migrácie. Na poslendom summite EÚ lídri únie zopakovali ambíciu podpísať s Líbyou podobnú dohodu o vracaní utečencov, ako s Tureckom.

EÚ by finančne podporovala utečenecké tábory na území krajiny, Líbya by aktívne spolupracovala pri vracaní nelegálnych migrantov. Migranti z odchádzajúci líbyjského pobrežia dnes končia prevažne v Taliansku a Malte.

Implementácia dohody v krajine, ktorá prakticky nemá centrálnu vládu, však bude zložitá.