Rusko a Ukrajina sa dohodli, EÚ je opatrná

Ilustračný obrázok. [www.exponent.com]

Opatrné nádeje

Vladimír Putin a Júlia Tymošenková sa dohodli na riešení sporu o plyn. Vďaka tomu by sa už čoskoro mala obnoviť dodávka ruského plynu cez ukrajinské plynovody do E´*U, teda aj na Slovensko.

Tento rok bude Ukrajina platiť za ruský plyn pre vlastnú spotrebu o 20% nižšiu cenu, než EÚ. Pri súčasných cenách je to asi 360 dolárov za 1000 m3 – viac ako 201 dolárov, ktoré bola ochotná platiť Ukrajina, ale aj viac ako 250 dolárov, ktoré pôvodne žiadal Gazprom. Od budúceho roka už bude Kyjev platiť rovnaké ceny, ako EÚ. Vzhľadom na očakávaný pokles cien suroviny je však ťažké sumu presne predpovedať. Výmenou za to sa Ukrajina zaviazala nezasahovať do tranzitu a nezvyšovať cenu za prepravu. Od roku 2010 však bude Moskva platiť za tranzit trhové ceny.

Zmluva má byť oficiálne podpísaná dnes, obaja premiéri nariadili plynárenským koncernom formalizovať dohodu. Plyn má začať tiecť o niekoľko dní. Európska komisia dohodu privítala, varovala však pred “falošnými nádejami”. Podobne opatrne sa vyslovili viacerí euróspki politici i analytici. Technické podrobnosti dohody nie sú známe a existujú obavy, že ukrajinský prezident Juščenko, ktorý je Tymošenkovej politickým rivalom, sa pokúsi jej realizáciu zablokovať.

Slovensko má plyn z Jamalu

Slovensko však už na obnovenie dodávok cez Ukrajinu čakať nemusí. Hoci sa preferovaná swapová operácia (EurActiv.sk, 14. január 2009) kvôli nesúhlasu Kyjeva neuskutočnila, podarila sa druhá alternatíva. Vďaka rýchej reakcii Českej republiky k nám začal prúdiť plyn zo západu. Ide o ruský plyn, ktorý sa do EÚ dostáva plynovodom Jamal cez Bielorusko, a ďalej cez Poľsko do Nemecka a do Čiech. Od nedele rána tak začal na Slovensko opäť prúdiť plyn.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek na včerajšom zasadnutí krízového štábu informoval, že odstavené slovenské podniky by sa mali začať pripravovať na opätovné spustenie výroby už dnes.Od pondelka je regulačný stupeň číslo 8 pre veľkoodberateľov zrušený.

Bohunice už netreba

Premiér Robert Fico včera v STV uviedol, že už neexistuje dôvod opätovného spustenia druhého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Situácia by sa zmenila, ak sa obnoví kríza dodávok plynu.

Počítanie škôd

Kvôli plynovej kríze musela zastať výroba v mnohých slovenských veľkých podnikoch. Škody nie sú presne vyčíslené, ale minulý týždeň hovorila vláda o sto miliónoch eur denne.

Ostáva otvorené, či bude mať kríza aj súdne dohry. Slovenský plynárenský priemysel by mohol zažalovať ruský Gazprom, keďže nezabezpečil dohodnuté dodávky plynu. Aj predseda Európskej komisie minulý týždeň vyzval firmy z EÚ, aby hľadali súdnou cestou kompenzácie.

Inou vecou je politická cena. V EÚ budú v politických i odborných kruhoch prebiehať diskusie o tom, kto nesie za krízu väčšiu vinu – Moskva či Kyjev. Je však prakticky isté, že udalosti z posledných dní v Únii posilnia hľadanie alternatívnych prepravných trás a zdrojov strategických energetických surovín, a politickú podporu pre investície do alternatívnych zdrojov.