Rusko hľadá podporu pre svoj plynovod

Pozadie

Dvadsať osem krajín dostalo pozvánky na summit v Sofii, oficiálne nazvaný „Zemný plyn pre Európu, bezpečnosť a partnerstvo“. Mali by sa na ňom stretnúť zástupcova štátov juhovýchodnej Európy, regiónu Čierneho mora a Kaspickej oblasti, zo Strednej Ázie, ako aj členovia EÚ priamo zapojení do rozvoja Južného plynárenského koridoru. Okrem nich tam bude USA, Rusko, České predsedníctvo a reprezentant Európskej komisie.

Na oficiálnej stránke konferencie sa však zatiaľ neobjavili žiadne konkrétne mená. Objavili sa špekulácie, že zastúpenie krajín na podujatí, hoci je nazvané summitom, bude na nižšej úrovni.

České predsedníctvo organizuje summit venovaný energetike 8. mája. Nemenovaný diplomat sa pre EurActiv vyjadril, že ich vníma ako „čiastočne sa prekrývajúce“.

Na obe podujatia je pozvaný predseda Komisie Barroso, rovnako ako ruský premiér Putin. Ich účasť sa summite v Sofii je však nepravdepodobná – naznačuje to aj pracovný plán bulharského premiéra Staniševa, ktorý bezprostredne po schôdzke odlieta do Moskvy so sériou návrhov na spoluprácu v energetických projektoch.

Rusko chce podporu EÚ

Rusko sa snaží do záverečnej deklarácie sofijského summitu pretlačiť formulácie, ktoré by deklarovali plynovod Južná vetva, budovaný Gazpromom, za prioritu EÚ, píše denník Dnevnik. Európska komisia s tým nesúhlasí. Preferuje všeobecnejšou zmienku o diverzifikácii energetických zdrojov a transportných trás.

Vyhlásenie predstaviteľa Gazpromu pre ruskú tlač tieto ambície potvrdili. Gazprom požiada EÚ, aby vyhlásila Južnú vetvu za svoju prioritu, povedal šéf firmy Alexej Miller pre denník Vesti. Podľa neho neexistuje dôvod, prečo by sa to nemalo stať.

„Doteraz Brusel oficiálne nepodporil projekt (Južná vetva), nevyslovil sa ale ani proti nemu“, dodal Miller.

Podľa bulharského týždenníka Banker bude summit v Sofii podporou pre plynovod Gazpromu. Pripravuje sa údajne politická deklarácia na jeho podporu, podpísaná by mala byť všetkými zúčastnenými štátmi (Rusko, Taliansko, Bulharsko, Grécko, Srbsko, Maďarsko, Rakúsko).

Politická deklarácia má možno symbolický význam, bude však treba vyriešiť aj praktické problémy. Napríklad kontrakt medzi Gazpromom a bulharskou plynárenskou spoločnosťou, píše Banker.

Vyváženie preferencií

V oficiálnych vyhláseniach si bulharskí predstavitelia dávajú pozor, aby rovnaký význam pripisovali projektu plynovodu Nabucco.

Prezident Georgi Parvanov pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung povedal, že jeho krajina, tvrdo postihnutá januárovou plynovou krízou, chce byť vďaka geografickej pozícii mostom medzi Strednou Áziou a spotrebiteľmi v Európe.

Ruský „nový energetický pakt“

V agende summitu je aj vytváranie „novej európskej energetickej politiky“ a hľadanie „medzinárodného rámca… pre energetickú bezpečnosť“.

Rusko by malo zverejniť detaily navrhovaného právneho rámca energetických vzťahov s EÚ.

Prezident Dmitrij Medvedev v pondelok v Helsinkách oznámil, že jeho krajina vydala návrh regulácie medzinárodnej spolupráce v energetickej oblasti, vrátane tranzitu, ktorý by nahradil Energetickú chartu (presadzovanú Úniou ako základ medzinárodných pravidiel v energetike).

Dokument bol zaslaný členom G8, G20 a „najbližším susedom a partnerom“ Ruska, vyhlásil Medvedev po rozhovoroch s fínskou prezidentkou Tarjou Hallonen.