Rusko kritizuje snahu EÚ dovážať plyn popod Kaspické more

Európska únia sa rozhodla formálne preskúmať možnosti projektu zásobovania Európy plynom z Azerbajdžanu a Turkménska potrubím, ktoré by neviedlo cez územie Ruska. Začiatkom týždňa prijala mandát pre rokovania o právne záväznej zmluve medzi EÚ a oboma krajinami, pričom je to prvýkrát čo Únia usiluje o realizáciu infraštruktúrneho projektu týmto spôsobom.

Len deň po rozhodnutí krajín EÚ ruské ministerstvo zahraničných vecí však tvrdí, že podmorský plynovod by znamenal ignorovanie existujúcich zmlúv a ohrozil bezpečnosť v regióne.

Moskva podpísala s Iránom, Azerbajdžanom, Kazachstanom a Turkménskom tzv. Kaspickú zmluvu, ktorá signatárom zakazuje uzatvárať dohody o dodávkach energií bez súhlasu ostatných partnerov. Okrem toho, podľa Moskvy projekt predstavuje vážnu hrozbu pre životné prostredie v kaspickej oblasti.
Rusko pritom minulý týždeň uviedlo do prevádzky dva vlastné podmorské plynovody. Jedným z nich transportuje plyn z ostrova Sachalin do tichomorského prístavu Vladivostok. Takzvaným Severným tokom bude zase prepravovať komoditu po dne Baltského mora do Nemecka a východnej Európy.

Rôzne možnosti trás i zdrojov

Rusko sa snaží ešte viac posilniť svoje dodávky surovín do Európy, avšak Brusel i členské krajiny chcú závislosť na Moskve naopak znížiť a zabezpečiť si zásobovanie plynom aj z iných zdrojov.

Najčastejšie sa hovorí o dodávkach zo strednej Ázie, avšak existuje viacero možností prepravných trás, napríklad projektami Nabucco, TAP, ITGI, či AGRI, ktoré sú súčasťou takzvaného Južného plynovodného koridoru. (viď. Súbor liniek)

Ďalšou možnosťou ako obísť Rusko je navýšiť tranzit surovín cez ukrajinské prístavy. Kyjev sa podobne ako EÚ zaujíma o zásoby surovín v Kaspickej panve. Prezident Viktor Janukovyč v pondelok (12.9.) rokoval o dodávkach plynu v Turkménsku. Podľa Kyjeva sú totiž ceny za dovoz plynu z Ruska neprimerané a aj po započítaní nákladov na zložitejšiu prepravu cez Kaspické more by ich plyn z Turkménska vyšiel lacnejšie.

Z Azerbajdžanu sa už cez Ukrajinu prepravuje ropa do Bieloruska a onedlho sa táto surovina pokusne prepraví aj na Slovensko, do Poľska a Českej republiky.

(EurActiv/TASR)