Rusko nechce Južný prúd, ani tranzit cez Ukrajinu

Zdroj: Wikimedia

Rusko plánuje previesť všetky dodávky zemného plynu, ktoré prechádzajú územím Ukrajiny, do nového Rusko-Tureckého plynovodu. Európski zákazníci si tak budú môcť plyn odobrať na hranici s Gréckom.

„Tranzitné riziká pre európskych spotrebiteľov na Ukrajine stále pretrvávajú…Už sme informovali našich európskych partnerov, teraz je na nich, aby zaviedli potrebnú infraštruktúru na turecko-gréckej hranici,“ povedal pre agentúru Bloomberg šéf ruského energetického gigantu Gazprom Alexey Miller.

Rusko zrušilo plánovaný plynovod Južný prúd, ktorý mal ruský plyn doviezť do Európy cez územie Bulharska, v decembri minulého roka. Nový plynovod, ktorý by spájal čiernomorský uzol s Tureckom by mal podľa odhadov Gazpromu prevážať približne 63 miliárd kubických metrov plynu za rok.  

Podpredseda Komisie Maroš Šefčovič  bol po stredajšom stretnutí  s ruským ministrom pre energetiku  a zástupcami Gazpromu, podľa správ viacerých agentúr, „veľmi prekvapený“ a vyhlásil, že takéto rozhodnutie nedáva z ekonomického hľadiská zmysel.

Ukrajina je podľa Šefčoviča dôležitou tranzitnou krajinou vzhľadom na proximitu ku kľúčovým zákazníkom. „Som si istý, že nájdeme aj lepšie riešenie,“ povedal slovenský podpredseda EK pre energetickú úniu.

Nie pre Južný prúd

Šefčovič už v pondelok novinárom naznačil, že na stretnutí s ruskými predstaviteľmi bude diskutovať najmä o dodávkach energetických surovín do juhovýchodnej Európy.

Bulharský premiér Boyko Borissov eurokomisára požiadal, aby Gazpromu tlmočil ich podporu zrušenému plynovodu Južný tok, ktorý by výrazne zvýšil energetickú bezpečnosť Bulharska.

Krajina dováža až 90% zemného plynu z Ruska, pričom väčšina dodávok prechádza územím Ukrajiny. Zrušením plynovodného prepojenia Bulharsko navyše podľa odhadov stratilo približne 6000 nových pracovných miest a investície v celkovej hodnote 3 miliardy eur.

„Južný prúd je mŕtvy. Pre Európu tu nebude žiadna iná tranzitná možnosť ako obísť rizikovú Ukrajinu okrem nového plynovodu „Turecký prúd,“ vyhlásil pre ruskú agentúru RIA Novosti šéf Gazpromu Alexey Miller.

Letný balíček pre Ukrajinu v nedohľadne

Vrchný predstaviteľ Gazpromu taktiež naznačil, že dodávky ruského plynu cez územie Ukrajiny by mohli byť narušené aj túto zimu. „Riziká týkajúce sa tranzitu cez Ukrajinu pretrvávajú aj túto zimu,“ povedal pre agentúru AFP Miller.

„Kvôli finančným ťažkostiam Ukrajina nebola schopná v novembri a decembri kúpiť potrebné objemy plynu a výrazne vyčerpala svoje uskladnené zásoby,“ podotkol Miller s tým, že Ukrajina porušuje podmienky stanovené v tzv. zimnom balíčku, ktorý pomohol vyjednať bývalý eurokomisár pre energetiku Gunther Oettinger.

Dohoda, podľa ktorej musí Ukrajina za dodávky plynu platiť vopred, vyprší na konci marca. Ruský minister pre energetiku Alexander Novak  podpredsedu Komisie Šefčoviča uistil, že nevidí dôvod na zmenu pravidiel na dodávky plynu.

„Nevideli by sme zmysle v príprave nového dokumentu na tzv. letný balíček, pretože dohoda odráža podmienky, ktoré sú ukotvené v zmluve medzi Gazpromom a Naftogazom,“ vyhlásil pre agentúru ITAR-TASS minister Novak.

„Taktiež nedáva zmysle, aby sme už teraz podpísali nový dokument, ktorý by nezhŕňal prípadný nový dlh,“ dodal Novak s odvolaním sa na arbitrážny súd, ktorý má rozhodnúť o skutočnej hodnote ukrajinského dlhu za dodávky plynu.