Rusko údajne plánuje túto zimu prerušiť dodávky plynu do EÚ

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v stredu prezradil, že Kyjev vie o plánoch Ruska, ktoré údajne plánuje zastaviť túto zimu tok plynu do Európy.

„Situácia v (ukrajinskom) energetickom sektore je zložitá. Vieme o ruských plánoch zablokovať túto zimu tranzit (plynu) dokonca aj do krajín Európskej únie, to je dôvod prečo (európske) spoločnosti dostali príkaz naplniť plynom svoje zásobníky čo najviac ako sa len dá,“ povedal Jaceňuk na zasadnutí vlády, bez toho, aby uviedol odkiaľ vie o ruských plánoch.

Varovanie od Jaceňuka prišlo necelých 24 hodín po stretnutí, na ktorom sa zúčastnili ruský prezident Vladimir Putin, jeho ukrajinský náprotivok Petro Porošenko a eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. Na stretnutí sa hovorilo aj o zabezpečení tranzitu ruského plynu počas zimy, kedy je dopyt najvyšší.

Hoci ani ruskí úradníci ani štátom kontrolovaný Gazprom sa bezprostredne nevyjadrili, zdroje z ruskej strany hovoria, že pravdepodobnejšie je, že Ukrajina si za účelom naplnenia vlastnej kapacity odoberie z plynu určeného pre krajiny únie, než, že Rusko preruší dodávky plynu pre Európu.

"Je nepravdepodobné, že Rusko preruší dodávky plynu. Ukrajina z plynu začne odčerpávať, tak ako tomu bolo v minulosti," povedal zdroj z ruského rezortu energetiky.

„Pre prípad najhoršieho scenára, máme plán B. Ale nemyslíme, že ho budeme potrebovať," uviedol európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Tretíkrát za posledných desať rokov

Rusko zastavilo v júni dodávky plynu určené pre Ukrajinu v dôsledku sporov ohľadom nastavenia ceny za plyn. Cez Ukrajinu však naďalej prúdi plyn určený zmluvným zákazníkom Gazpromu v EÚ, ktorí skupujú okolo 80% ruskou spoločnosťou vyvážaného zemného plynu.

Tok ruského plynu na Ukrajinu sa v dôsledku cenových sporov medzi Moskvou a Kyjevom v posledných desiatich rokoch zastavil už trikrát. (pozn. v rokoch 2006, 2009 a najnovšie aj 2014)

V rokoch 2006 a 2009 boli narušené aj dodávky do EÚ. Ukrajina si vtedy pre uspokojenie dopytu počas zimného obdobia stiahla časť z objemu plynu určeného pre krajiny únie.

Dodávatelia plynu a elektrickej energie v Európe a na Ukrajine sa pripravujú na potenciálne narušenie ruských dodávok maximálnym možným napĺňaním zásobníkov počas jarného a letného obdobia, kedy je dopyt nízky.

Určité kroky sa urobili aj v otázke rozvinutia a úpravy infraštruktúry, tak aby mohla Ukrajina prijímať časť objemu plynu aj od krajín EÚ.

„Vláde sa podarilo v zásobníkoch nazhromaždiť 15 mld. metrov kubických plynu," informoval Jaceňuk. Vláda zároveň predstavila plány, ako navýšiť kapacitu zásobníkov tak, aby sa v nich dal uskladniť plyn v objeme 25 mld. metrov kubických.

„Európa má v zásobníkoch momentálne 16,52 mld. metrov kubických plynu, čo je o 31,2% ako v rovnakom období minulého roka," uviedla výskumná firma Energy Aspects.

Výskumná firma ale zároveň dodala, že „na základe nedávno nameranej priemernej hodnoty injektáže plynu (pozn. ukladanie plynu do zásobníkov na účely skladovania) sa Ukrajine podarí pred nástupom zimného obdobia naplniť svoju skladovaciu kapacitu iba na približne 52 %."

Krajiny strednej a juhovýchodnej Európy sa podľa analytikov vzhľadom na nedostatok alternatívnych zdrojov a chýbajúcu alternatívu k dodávkam ruského plynu cez Ukrajinu nebudú schopné vyrovnať so zimnými výpadkami v dodávkach plynu bez vážneho narušenia systému energetického zásobovania.

Ruský plyn je kľúčový

Rusko je najväčším dodávateľom ropy, uhlia a zemného plynu pre EÚ. Na oplátku do ruskej pokladnice putuje asi 250 mld. dolárov (190 mld. eur) ročne.

Kým kupujúci sa môže pre zmenu dodávateľa rozhodnúť relatívne ľahko a rýchlo, Európa kupuje väčšinu objemu plynu od jediného dodávateľa, ktorým je Gazprom. Ročný objem vývozu má hodnotu 80 mld. dolárov (60 mld. eur).

„Našou hlavnou starosťou je bezpochyby plyn. Rokovania s ruským Gazpromom na jednej strane a ukrajinským Naftogazom a našou Európskou komisiou pokračujú," povedal Oettinger.

„V piatok budeme v Moskve na ďalších trojstranných rokovaniach medzi Gazpromom, Naftogazom a Európskou úniou ako sprostredkovateľom,“ dodal.

Jaceňuk ďalej uviedol, že vláda sa v súčasnosti snaží diverzifikovať dodávky uhlia nakoľko „Rusko a jeho žoldnieri bombardujú a ničia bane". Rusko akékoľvek zapojenie do konfliktu poprelo.

Ruský minister energetiky Alexander Novak poprel tvrdenie ukrajinského premiéra Jaceňuka, že Rusko údajne plánuje prerušiť tok plynu do Európy. 

Novak označil ukrajinské vyhlásenia za absolútne nepodložené špekulácie, ktorých cieľom je úmyselne zavádzať európskych spotrebiteľov nepravdivými informáciami o ruskom plyne.

Ďalšie stretnutie Alexandra Novaka a podpredsedu Európskej komisie zodpovedného za energetiku Günthera Oettingera sa uskutoční zajtra 29. augusta v Moskve. Rokovať sa bude o rôznych otázkach týkajúcich sa spolupráce medzi Ruskom a EÚ v oblasti energetiky.

EurActiv/Reuters