Rusko vypína plyn Bielorusku

foto: Ruský prezident Dmitrij Medvedev (vľavo) víta bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v moskovskom Kremli 3. februára 2009.

V súčasnosti sú dodávky do Bieloruska od desiatej hodiny ráno znížené o 15 percent. Podľa hovorcu spoločnosti Gazprom Sergeja Kuprijana by sa tento stav mohol vyšplhať až na 85 percent- záleží od toho, „ako konštruktívne budú rokovania“, cituje jeho slová Business Week.

Výkonný riaditeľ Gazpromu Alexej Miller už v sobotu (19. júna) európskych odberateľov uistil, že súčasný stav na nich nebude mať žiaden dopad a dodávky sa k nim dostanú cez Poľsko, či Ukrajinu.

Dlh Minsku sa vyšplhal už na 192 miliónov dolárov. Dôvodom je okrem iného, že krajina odmietla platiť za ruský plyn stanovenú cenu 169 dolárov za tisíc metrov kubických v prvom polroku a 185 dolárov za rovnaké množstvo v druhom polroku. Namiesto toho od začiatku roka Minsk naďalej platil 150 dolárov.

Počas rokovaní o vyrovnaní dluh Lukašenko podľa agentúry AFP Rusku ponúkol uhradenie dlhu vo forme dodávok  rôznych zariadení a strojov. Ruský prezident Dmitri Medvedev ale v televízii na adresu Bieloruska potupne poznamenal: „Gazprom nemôže prijať nič iné ako vyplatenie dlhu, žiaden hrášok, ani maslo, či syr a ani iné prostriedky.“

Štany tajomník bieloruského ministra pre energetiku Edward Tovpinets ale tvrdí, že dlh jeho krajiny za dodávky zemný plyn je totožný s dlhom spoločnosti Gazprom za tranzitné poplatky, a mal by byť preto vymazaný.

Podľa médií je politika Moskvy trestom pre Minsk za to, že krajina vymenila lojalitu voči Rusku za užšie vzťahy s Európskou úniou, či za nedávne poskytnutie útočiska zosadenému kirgizskému prezidentovi Kurmanbekovi Bakiyevovi. Navyše, Rusko, Bielorusko a Kazachstan plánovali vybudovať spoločnú colnú úniu. Lukašenko sa však nezúčastnil kľúčového stretnutia lídrov krajín, ktoré sa konalo minulý mesiac.

Rusko už raz, v roku 2007, Bielorusku hrozilo pozastavením dodávok plynu. Spor medzi oboma krajinami sa však napokon podarilo v poslednej chvíli vyriešiť.

* Dodatok z 22.06.2010: Podľa BBC bieloruský minister vnútra Uladzimir Syamashka dnes potvrdil, že krajina zaplatí dlh, a potrebné prostriedky na to si požičia. Krajina však zároveň stále trvá na tom, že Rusko im musí zasa zaplatiť nedoplatok za tranzit ropy. Jeho výška je pritom podobná ako súčasný dlh voči Rusku.