Ruský veľvyslanec: EÚ hrozí ďalšia plynová kríza

Vladimír Čižov, Zdroj: Európska komisia

Čižov varoval Európu pred blížiacou sa plynovou krízou v rozhovore pre agentúru Interfax, ktorý bol v plnom znení (v ruštine) publikovaný aj na stránkach ruskej misie pri EÚ. Podľa veľvyslanca Ukrajina používa plyn z veľkých podzemných zásobníkov, ktorý je určený na zaistenie bezpečnosti dodávok ruského plynu do EÚ.

Čižov hodnotil pozitívne trilaterálne rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, sprostredkované Európskou úniou. V rámci nich EÚ pomáha Kyjevu nakupovať ruský plyn, ktorý potrebuje počas zimy. EÚ hrá takto úlohu sprostredkovateľa už tretí rok po sebe.

Ruský diplomat však varoval, že ak majú dohody fungovať, Ukrajina musí reálne nakupovať plyn z Ruska. Namiesto toho, podľa neho, teraz Kyjev používa plyn uskladnený vo veľkých zásobníkoch. Jeho úlohou je však zaistiť bezpečnosť dodávok počas zimy, keď je spotreba vyššia.

Podľa Čižova je optimálne množstvo plynu v zásobníkoch 19 miliárd metrov kubických. Minimálne množstvo potrebné na zaistenie dodávok na západ je 17 miliárd metrov kubických. V čase posledných trilaterálnych rozhovorov v decembri však boli zásobníky len na 14 miliardách, dnes sú pravdepodobne ešte nižšie, keďže Kyjev odčerpáva plyn na vlastnú spotrebu, tvrdí ambasádor.

Množstvo potrebného plynu závisí od toho, aká je zima. Podľa Čižova jej začiatok nasvedčuje, že bude chladná, preto sú potrebné väčšie zásoby.

Ukrajinské zásobníky sú budované tak, že je z nich možné plyn čerpať, alebo ich napĺňať. Nie je však možné robiť to naraz, tvrdí Čižov. „Ak sa zrazu Ukrajina rozhodne naplniť plynové zásobníky, bude musieť prerušiť dodávky na vlastné územie.“

Napäté vzťahy

Vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom komplikuje aj pokuta 6,6 miliardy dolárov, ktorú ukrajinský súd uvalil na ruský plynárenský exportný monopol, Gazprom. Ukrajinská strana trvá na tom, že pokuta nesúvisí s trilaterálnymi rokovaniami, no podľa Čižova ju ukrajinská strana môže použiť ako zámienku na konfiškáciu ruského plynu určeného pre EÚ.

Ruský minister energetiky Alexander Novak pred tým, podľa veľvyslanca, varoval nie len Európsku komisiu, ale aj všetkých osemnásť krajín EÚ importujúcich ruský plyn.

Pred blížiacou sa plynovou krízou varuje EÚ aj Ukrajina, viní však z nej ruskú stranu.

Pretrvávajúce spory medzi Moskvou a Kyjevom, zhoršené ruským obsadením Krymu, a podporou separatistov na východe Ukrajiny, sú argumentom na podporu budovania plynovodov obchádzajúcich ukrajinské územie – najmä Nord Stream 2.

Krajiny ako Slovensko a Poľsko však vnímajú Nord Stream 2 ako politický problém.

Bezpečnosť dodávok

Nie všetky krajiny EÚ sú rovnako ohrozené zastavením dodávok ruského plynu. Podľa prehľadu, publikovaného v roku 2015 think-tankom European Council on Foreign Relations, najviac zasiahnuté by boli pobaltské krajiny, Fínsko, krajiny strednej Európy (Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Slovensko), Rumunsko a Bulharsko.

Situáciu ilustruje nasledujúca schéma. Veľkosť kruhu zodpovedá veľkosti importu plynu z Ruska (2013), pozícia na x-ovej osi ukazuje veľkosť kapacity zásob v pomere k dovozu plynu z Ruska (schopnosť nahradiť dodávky plynom zo zásobníkov), pozícia na y-ovej osi podiel dovozu z Ruska na celkovej spotrebe plynu v krajine.

dependence_on_Russian_cas

Zdroj: European Council on Foreign Relations

Krajiny sú rozdelené do troch skupín:

  • neutrále (zelená): krajiny, ktoré z Ruska priamo plyn nedovážajú a nemajú žiaden kontrakt s Gazpromom
  • bezpečné (fialová): krajiny, ktoré plyn z Ruska dovážajú, no majú dostatočné kapacity zásobníkov, alebo dlhodobé dobré ekonomické a politické vzťahy s Ruskom (Taliansko, Nemecko),  alebo majú vlastné zásoby, či terminály na dovoz LNG a dokážu tak efektívne diverzifikovať (Francúzko, Holandsko, Taliansko, Grécko), alebo je podiel ruského plynu na spotrebe marginálny
  • rizikové (červená): krajiny buď závislé od ruského plynu (viac ko 80% spotreby), alebo čoskoro závislé (Poľsko)

Rozdielnu závislosť od ruského plynu ilustruje aj o rok starší prehľad Clingendeal International Energy Progamme.

dodavky_plynu_do_eu_clingendael

Zdroj: Clingendeal International Energy Progamme

Mapa ilustruje situáciu v roku 2012, čísla zodpovedajú miliardám metrov kubických.