Saudská Arábia a Rusko obmedzujú ťažbu ropy, chcú zdvihnúť ceny

Chalid al-Falih a Alexander Novak. Zdroj: Reuters

Načasovanie oznámenia na deň pred oficiálnym zasadnutím OPECu, a tvrdý tón vyhlásenia, prekvapili trhy. Moskva a Rijád budú dnes tlačiť na členov OPECu, ktorý sa pridali k pôvodnému ťažby obmedzeniu, aby podporili aj jeho predĺženie.

Saudskoarabský minister energetiky Chalid al-Falih a jeho ruský rezortný kolega Alexander Novak v spoločnom vyhlásení píšu, že urobia „všetko, čo je potrebné“ na zníženie globálnej produkcie na päťročný priemer. Vyjadrujú tiež nádej, že krok podporia aj producenti, ktorí sa na prvom obmedzení nezúčastnili.

 

„Nastalo podstatné zníženie kapacít, no nie sme, kde sme chceli byť, pri dosiahnutí päťročného priemeru. Prišli sme k záveru, že dohodu treba rozšíriť“, povedal na spoločnom tlačovom brífingu v Pekingu minister Falih.

Saudská Arábia, faktický líder OPECu, a Rusko, najväčší svetový producent, kontrolujú spolu pätinu svetových dodávok suroviny. Ku konaniu ich vyprovokovali jej stagnujúce ceny, pohybujúce sa na úrovni 50 dolárov za barel.

 

V dohode, ktorá platí v súčasnosti, sa OPEC a ďalší producenti, vrátane Ruska, dohodli na znížení ťažby o takmer 1,8 milióna barelov denne, počas prvej polovice 2017. Predĺženie obmedzenia sa, vzhľadom na vývoj cien, očakáva. Prekvapením však boli tvrdé formulácie rusko-saudskoarabského vyhlásenia.

„Myslím, že OPEC a Rusko zisťujú, že ak chcú dostať trhové ceny pod kontrolu, musia použiť „šokovú“ taktiku, v ktorej odsúhlasia viac, než len predĺženie dohody“, hovorí Virendra Chauhan, analytik Energy Aspects.

„Trh bude sledovať aj obmedzenia vývozu, nie len obmedzenia produkcie, ktoré sú potrebné na spätné vyrovnanie trhov.“

Podľa ruských médií sa na príprave dohody podieľal aj hlavný ruský producent Rosneft, a je pripravený je splniť.

Neznáma: americké ropné piesky

Ak sa producentom podarí udržať obmedzenia, vo štvrtom štvrťroku by mohol na trhu vzniknúť mierny deficit, hovorí Edward Bell z dubajskej Emirates NBD.

Neznámou však je reakcia amerických ťažiarov ropných pieskov. Spojené štáty sa na pôvodnej dohode nezúčastnili, a tamojším producentom výrazne pomohlo čiastočné oživenie cien.

Ťažba v Spojených štátoch dosiahla minulý týždeň dvojročné maximum. V porovnaní s krízovou úrovňou v polovici roku 2016 narástla produkcia o 10 percent.

 

Pre OPEC je znepokojujúcim najmä rast amerického vývozu ropy do Ázie – na najväčší a najrýchlejšie rastúci trh sveta, ktorý doteraz ovládali exportéri z OPECu.

„Rusko a Saudská Arábia sa možno pokúšajú o koordináciu tlaku na udržanie prístupu na svoj najdôležitejší trh (Čína)“, hovorí Bell.