Šéf Enelu: Uhlie je mŕtve, plyn otázny

Francesco Starace

Francesco Starace. FOTO: Enel

Uhlie považuje za mŕtve, plyn za rizikový. Šéf talianskej firmy Enel vidí budúcnosť elektroenergetiky v obnoviteľných zdrojoch, ale aj v jadrovej energii.

„Veľa výskumu sa zameriava na nové jadrové reaktory, ktoré nie sú rizikové z hľadiska šírenia jadrových materiálov a majú odlišné palivové cykly a odlišné kapacity,“ povedal Francesco Starace v rozsiahlom rozhovore pre portál EurActiv.com.

Jadrové elektrárne vydržia

„Pravdepodobne uvidíme znovuzrodenie výroby elektriny z jadra,“ predpovedá Starace, ktorý zároveň vedie združenie európskych elektroenergetických firiem Eurelectric. Podľa neho tiež dôjde k predĺženiu života atómových elektrární vo Francúzsku, ktoré ich má najviac v Európe.

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/energeticky-expert-francuzsky-jadrovy-priemysel-je-velmi-chory/

Starace priznáva, že jadro môžu napokon nahradiť obnoviteľné energie. „Ale do roku 2040 vydrží veľká časť jadrových zariadení v Európe,“ dodal Starace.

Enel je v procese odstupovania svojho podielu v Slovenských elektrárňach, ktoré prevádzkujú štyri jadrové bloky, ale aj iné typy elektrární.

Koniec CO2 pred rokom 2050

Európska elektroenergetika podľa Staraceho mešká na ceste k svojmu cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050. Uhlíková neutralita znamená, že sektor nebude zaťažovať klímu exhalátmi oxidu uhličitého.

Šéf Eurelectric však zároveň tvrdí, že uhlíkovú neutralitu dosiahne združenie „určite skôr ako v roku 2050“.

„Ak si vezmete dátum narodenia všetkých zariadení (v tepelnej energetike) a vypočítate, koľko rokov života im zostáva, zistíte, že ak ich nahradíme obnoviteľnými zdrojmi energie, môžeme uhlíkovú neutralitu dosiahnuť skôr,“ tvrdí Starace.

Potrebujeme cenové signály

Pre transformáciu elektroenergetiky sú však nevyhnutné dlhodobé cenové signály pre investorov. Prispieť k nim je podľa neho hlavnou úlohou nového dizajnu trhu s elektrinou, ktorý podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič predstavil pred rokom.

Doteraz podľa Staraceho naštrbovali dôveru v sektore špekulanti v oblasti obnoviteľných energií.

„Ak sa nám tento problém nepodarí napraviť a dosiahnuť dlhodobý zmluvný vzťah medzi kupujúcimi a predávajúcimi, investície pomaly vyschnú,“ varoval Starace.

Neúspešné zachytávanie uhlíka

Najväčší pokrok na ceste k uhlíkovej neutralite sa sektoru podarilo dosiahnuť v oblasti obnoviteľných energií. „Zvíťazili v súťaži o náklad na kilowatthodinu. Išlo to lepšie, ako sme čakali,“ skonštatoval Starace.

Úspešné body si Eurelectric mal pripísať aj v elektromobilite a v digitalizácii elektroenergetiky.

https://euractiv.sk/clanky/veda-a-inovacie/elektromobily-mozu-pomoct-dodavatelom-elektriny-ma-vsak-hacik/

Neúspešný mal byť naopak v presadzovaní technológie CCS (carbon capture & storage) pre zachytávanie emisií z termálnych elektrární. „Ruku na srdce – je to príliš drahá, príliš nepraktická technológia, neuchytila sa,“ zhodnotil Starace.

Nové uhlie je mŕtve

Členovia Eurelectricu sa v apríli zaviazali, že po roku 2020 sa vzdajú plánov na nové uhoľné elektrárne. S dvoma výnimkami – Gréci a Poliaci.

Starace si však myslí, že aj oni súhlasia s duchom dohody. „Nikto so zmyslom pre podnikanie by už neinvestoval do výroby elektriny z uhlia,“ tvrdí šéf talianskych elektroenergetikov.

„Opýtajte sa ktorejkoľvek európskej firmy, či plánuje postaviť novú uhoľnú elektráreň. Všetky povedia nie. Nové uhlie je mŕtve,“ dodal Starace.

Šefčovičov limit škodí plynu

Otázne podľa neho je, či sa budú ďalej stavať elektrárne na zemný plyn. Na „ťažkú otázku“, či investujú do plynu, elektroenergetické firmy odpovedia tiež nie, hovorí Starace.

https://euractiv.sk/rozhovory/buducnost-plynu-v-eu/sef-plynarenskeho-zvazu-slovensku-chyba-jasna-energeticka-strategia/

Obavy sa podľa neho množia aj pre limit na emisie vo výške 550g CO2/MWh zapracovaný v návrhu dizajnu trhu s elektrinou. Ak ho takto európski legislatívci schvália, firmy nebudú môcť dostávať od štátov dotácie na výrobu elektriny nad tento limit.

Problémom však podľa neho nie je výška, ale samotná myšlienka emisného stropu. „Ak firmy budú svoje rozhodnutia zakladať na 550 g, ako môžu vedieť, že tento strop sa (v budúcnosti) nezníži na 350 g?“ opýtal sa Starace.

Stratili nad sebou kontrolu

Návrh na strop 550g CO2/MWh „vytiahli ako z klobúka“, myslí si šéf Eurelectric. „Spreneveruje sa svojmu zmyslu,“ povedal s odkazom na ohrozené plynové elektrárne. „Ak chcete zabiť uhlie, tomu už odzváňa, nemôžete ho zabiť dvakrát,“ zhodnotil Starace.

Keby v Európe fungoval obchod s emisiami, „táto debata by bola o ničom,“ dodal šéf Enelu.

Starace sa vyjadril, že elektroenergetika už nie je pánom svojho osudu. „Odvetvie prechádza obrovskou transformáciou na celom hodnotovom reťazci. Tú však neovláda odvetvie, ale technológie, mimo našej kontroly. Pred 20 rokmi sme možno mohli veci kontrolovať. Teraz už nie,“ dodal šéf Eurelectric.