Šefčovič: Rusko-turecký plynovod nie je praktickým riešením

Zdroj: Európska komisia

Slovenský podpredseda Komisie Maroš Šefčovič zodpovedný za vytvorenie spoločného európskeho trhu s energiami je skeptický voči novému ruskému plánu vybudovať plynovod „Turecký prúd“ a úplne tak obísť územie Ukrajiny.

„Prvotné hodnotenie je, že to nebude fungovať,“ povedal Šefčovič počas Svetového ekonomického fóra v Davose v rozhovore pre The Wall Street Journal.

Plánovaná kapacita pripravovaného projektu je až 63 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne, čo podľa podpredsedu Komisie prevyšuje dopyt možných odberateľov a to vrátane Turecka a Balkánu.

Šefčovič navyše už v minulosti naznačil, že Ukrajina je svojou prepravnou kapacitou a strategickým umiestnením kľúčová pre bezpečnosť dodávok zemného plynu do Európy.

Generálny riaditeľ ruského Gazpromu Alexei Miller Šefčoviča počas januárového stretnutia varoval, že ak chce Európa ruský plyn odoberať z plánovaného plynového uzla na turecko-gréckej hranici, musí začať s výstavbou potrebnej infraštruktúry už dnes.

 „Verím, že sa Rusko na túto možnosť znova pozrie a príde so životaschopnejším a ekonomickejším riešením, ktoré bude prijateľné aj pre európskych partnerov,“ vyhlásil Šefčovič.

Podobný názor zastávajú aj európski ministri pre energetiku, ktorí o možnej alternatíve plánujú diskutovať možno až na marcovom stretnutí. „V súčasnosti neplánujeme rokovať o tomto pláne na ministerskej úrovni,“ povedal diplomatický zdroj pre EU Observer.

Miller podľa ruskej agentúry itar-TASS taktiež naznačil, že v prípade, že EÚ nebude súhlasiť s danou alternatívnou „tieto objemy presmerujú na iné trhu.“

Objem dovezeného ruského plynu do EÚ každoročne klesá. V roku 2010 EÚ z Ruska doviezla približne 25% svojej celkovej spotreby zemného plynu. V roku 2014 to už bolo len 23%.

Okrem klesajúceho dopytu po ruskom zemnom plyne hľadá únia aj alternatívnych dodávateľov. Podpredseda Komisie Šefčovič sa počas Svetového ekonomického fóra v Davose stretol s azerbajdžanským prezidentom Iľhamom Alijevom a tureckým ministrom pre európske záležitosti Volkanom Bozkirom, ktorí potvrdili, že Južný koridor pre prepravu plynu z Kaspického mora zostáva pre všetky strany prioritou. Detailnejšie rokovania na túto tému budú pokračovať začiatkom februára v Baku.

Šefčovič zároveň už začiatkom februára predstaví prvý ucelený koncept pripravovanej energetickej únie, ktorá má zvýšiť energetickú bezpečnosť členských štátov únie vzájomným prepájaním prenosových infraštruktúr a znižovaním závislosti krajín na jednom dodávateľovi surovín.  

EurActiv.sk/ TASR