Severný tok? „Strata peňazí“, tvrdí Poľsko

Spoločný zámer Ruska a Nemecka vystavať alternatívny plynovod Severný tok napreduje i bez toho, že by s ním Poľsko súhlasilo. Rovnako tiež budúcemu plynovodu chýba ekonomický zmysel, vyhlásil minulý týždeň pred poľskými poslancami, členmi zahraničného výboru, poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski.

Poľskí predstavitelia už dlhšiu dobu zdôrazňujú, že rusko-nemecké konzorcium, ktoré vedie ruský plynárenský monopol Gazprom, nedokáže vysvetliť, prečo je energetická cesta po dne mora lepšia, než plynovody na súši, ktorých výstavba a údržba je lacnejšia.

Sikorski je dlhodobo známy ako odporca Severného toku. Napríklad v roku 2006 spôsobil rozruch, keď ešte ako minister obrany porovnal projekt s Paktom Molotov-Ribbentrop z roku 1939. V dohode si vtedy nacistické Nemecko a sovietske Rusko rozdelili sféry vplyvu, teda i Poľsko.

Poľsko, spoločne s ostatnými ex-sovietskymi baltskými krajinami, varuje, že Severný tok posilní priamu energetickú závislosť EÚ na Rusku. Severný tok spoločne s druhým projektom – Južný tok sú plánmi Ruska na diverzifikovanie vlastných energetických ciest tak, aby sa obišlo územie Ukrajiny, ktorá pre politické dôvody čas od času komplikuje energetický tranzit.

Pre začatie výstavby podmorského plynovodu sa vyžaduje už len súhlas Fínska. Úrady v Rusku a Nemecku vydali povolenie pre položenie potrubia vo svojich vodách v decembri. Približne mesiac pred nimi tak učinilo Dánsko.

„Pevne sa držíme plánu na začatie s výstavbou na jar 2010 a [plánu] na začiatok transportu plynu v roku 2011,“ uviedol vo svojom stanovisku na webe Matthias Warnig, výkonný riaditeľ projektu Severný tok.