Shah Deniz by mohol mať polovicu akcií Nabucca

Bulharský akcionár v projekte Nabucco West – spoločnosť BEH – dúfa, že 10. januára na stretnutí akcionárov v Sofii dôjde k dohode o odkúpení polovičného podielu azerbajdžanskému konzorcia firiem Shah Deniz. Rozhovory na túto tému sú vraj veľmi intenzívne.

„Takmer každý deň vedieme rozhovory. Očakávame, že Shah Deniz získa  50 % akcií v konzorciu Nabucco,“ uviedol v decembri pre médiá šéf BEH Mikhail Andonov.

Podobný dohodu už majiteľa náleziska plynu v kaspickej oblasti uzavreli aj s Transjadranským plynovodom (TAP), ktorým by mal plyn prúdiť do Talianska.

Zástupcovia Shah Deniz II pripustili, že ak chce Nabucco zostať v hre, bude im musieť odovzdať  značný podiel.

„Azerbajdžanský plyn chcú dva semifinalisti. Takáto dohoda by významne povzbudila vyhliadky pre Nabucco,“ uviedol Andonov. Dodal však, že ziskom 50-percentného podielu v Nabuccu partneri v Shah Deniz II nezískajú kontrolu nad plynovodom, nakoľko rozhodnutia sa prijímajú dvojtretinovou väčšinou hlasov.

Počas príprav projektu Nabucco už došlo nielen k niekoľkoročnému odkladu a navýšeniu pôvodných odhadovaných nákladov, ale tiež k zníženiu ročnej prepravnej kapacity na polovicu. Taktiež sa skrátila trasa a projekt sa premenoval na Nabucco West. Tranzit cez turecké územie sa tým ponechal na projekt plynovodu TANAP, ktorý získal obrysy len minulý rok.

Koncom minulého roka sa v médiách objavili informácie, že z Nabucca chce odísť nemecký koncern RWE s podielom 16,67 %, pričom podľa týždenníka Focus mal jeho podiel odkúpiť rakúsky partner v projekte OMV.

Európska únia  v snahe znížiť závislosť na dovoze plynu z Ruska podporuje nové dodávky z kaspickej oblasti a Strednej Ázie, ktoré by sa podľa posledných informácii mohli stať realitou v roku 2018.

(EurActiv/Reuters)