Spoločný nákup plynu len na dobrovoľnej báze

Zdroj: Európska komisia

Nápad, aby členské krajiny EÚ v rokovaniach o dodávkach plynu s ruským Gazpromom spojili sily, predložil minulý rok vtedajší poľský premiér a súčasný predseda Európskej rady Donald Tusk.

Do úvahy by takýto spoločný postup prichádzal len na dobrovoľnej báze, povedal v pondelok počas návštevy Varšavy podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Podľa neho je mnoho západných krajín EÚ skôr proti návrhu, aby EÚ vystupovala ako jednotný nákupca, pretože to naráža na pravidlá o hospodárskej súťaži.

Inak sa na to pozerajú krajiny strednej a východnej Európy, ktoré by mohli spolupracovať na dobrovoľnej báze alebo v prípade zlyhaní a krízy.

Akékoľvek rokovania založené na „agregovaní dopytu“ by museli "rešpektovať európske právo a záväzky voči WTO," vysvetlil Šefčovič.

Ceny, ktoré Gazprom účtuje Poľsku patria medzi najvyššie v Európe. Poľsko odoberá z Ruska ročne 16 miliárd kubických metrov plynu. Najväčší poľský distribútor PGNiG vstúpil v novembri do rokovaní s Gazpromom o nových cenách.

Energetická únia, tak ako si ju predstavuje Európska komisia, by mala stáť najmä na lepšom energetickom prepojení a znižovaní závislosti na dovoze fosílnych palív, ktoré Rusko používa ako politickú zbraň. Projekt energetickej únie brzdia najmä regulačné, finančné a politické prekážky.

Časť dopytu po investíciách do tejto oblasti bude môcť pravdepodobne pokryť tzv. Junckerov investičný balík. V zásobníku čaká na posúdenie 2000 projektov z celej Európy. Okrem energetiky aj v oblasti digitálnej ekonomiky, životného prostredia a sociálnej infraštruktúry.

Stratégiu, ako konkrétne sa má v EÚ prehlbovať energetická integrácia predstaví Maroš Šefčovič koncom tohto mesiaca. Pos chválení v Komisii sa ňou v marci budú zaoberať hlavy štátov a vlád EÚ.