Spolupráca V4 a Japonska v jadre pokračuje

Na stretnutí vo Varšave si predsedovia vlád Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovenska a Japonska pripomenuli 10 rokov vzájomnej spolupráce. V spoločnom stanovisku potvrdili záujem naďalej prehlbovať vzájomné vzťahy a využiť „atraktívne príležitosti“, ktoré trhy Vyšehradskej štvorky ponúkajú japonským investorom.

Vzhľadom na neznalosť slovenského prostredia zo strany japonských firiem, premiér Robert Fico požiadal o vznik spoločnej slovensko-japonskej rady, ktorá by podporovala vzájomné investície a vedeckú spoluprácu.

Japonský premiér Šinzó Abe poukázal na to, že počas 10 rokov spolupráce japonské firmy v krajinách V4 vytvorili približne 120.000 pracovných miest. Priestor na posilnenie vzťahov vidí Abe najmä v oblasti energetickej politiky. „Opierame sa o spoločné hodnoty, ktoré zdieľame,“ zdôraznil.

Premiéri diskutovali o otázke jadrovej energetiky, životného prostredia, úsporách energie i o obnoviteľných zdrojoch, a vyjadrili „veľký záujem prehĺbiť vzájomnú spoluprácu vo vyššie uvedených oblastiach“.

Celosvetovo jadrová energia pokrýva 14 % svetovej produkcie elektrickej energie. V energetickom mixe troch krajín V4 má jadro významné zastúpenie, Poľsko rozhodne o výstavbe prvej atómovej elektrárne na svojom území najskôr v roku 2015.

Fico: Jadrová bezpečnosť je naša silná stránka

Japonsko i Slovensko sa podľa premiéra Roberta Fica cítia veľmi silné v otázke jadrovej bezpečnosti, nakoľko majú dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti. Pripomenul, to, že po udalostiach v japonskej Fukušime „sme organizovali v marci 2013 spoločné stretnutie ohľadom jadrovej bezpečnosti a chceme aj v tomto duchu pokračovať ďalej“.

„Japonská aj slovenská strana majú záujem nielen na vzájomnej výmene informácií, ale aj poskytovaní služieb iným krajinám, pokiaľ ide o expertov na jadrovú bezpečnosť,“ uviedol Robert Fico.

Japonsko potvrdilo svoju povinnosť prispieť k posilneniu celosvetovej jadrovej bezpečnosti zdieľaním svojich znalostí a poučení z nehody v elektrárni Fukušima Daiči. Krajiny V4 i Japonsko „privítali fakt, že súkromné sektory oboch strán demonštrovali silný záujem o konkrétne formy spolupráce v jadrovej energii a bezpečnosti“.

Efektívnosť, klíma a trh s plynom

Štáty sa tiež dohodli, že preskúmajú príležitosti spolupráce v oblasti energetickej účinnosti. Na jeseň zorganizujú Poľsko a Japonsko vo Varšave seminár zameraný na zlepšovanie energetického výkonu.

Vyšehradská štvorka chce s Tokiom „konštruktívnym spôsobom“ spolupracovať aj pri globálnych klimatických rokovaniach, ktoré by mali v roku 2015 viesť k uzatvoreniu nového medzinárodného rámca pre ochranu klímy. Nasledujúci klimatický summit COP19 sa taktiež koná vo Varšave, a to v novembri tohto roku.

Lídri V4 tiež prijali cestovnú mapu pre vytvorenie regionálneho trhu s plynom, čím nadviazali na memorandum o porozumení z októbra 2012. „Vyšehradská skupiny dokázala, že má dostatočný potenciál a schopnosť presadzovať spoločné iniciatívy a priority Vyšehradských krajín na úrovni EÚ,“ uvádza sa v pláne.

Dohodli kroky v oblasti fyzickej integrácie regionálneho trhu, trhového dizajnu, inštitucionálny rámec procesu, ale aj externú dimenziu integrácie trhu s plynom V4. Vlajkovou loďou spolupráce je projekt Severojužného koridoru v strednej a východnej Európe, pričom na vybudovanie infraštuktúry chcú krajiny použiť nový finančný nástroj EÚ pre prioritné projekty – Nástroj na prepojenie Európy (CEF).