Summitu EÚ-Latinská Amerika dominovala energetika

 

Krátka správa

Na štvrtom summite EÚ-Latinská Amerika a Karibik 11.-12. mája 2006 sa zúčastnilo približne 60 hláv štátov a vlád. „Hviezdami“ summitu boli vďaka nedávnemu znárodneniu energetického sektora vo svojich krajinách ľavicoví lídri Venezuely Hugo Chavez a Bolívie Evo Morales. Lídri EÚ sa obávajú rastu cien ropy a bezpečnosti energetických dodávok v budúcnosti, a chcú zabezpečiť lepšiu energetickú spoluprácu s Latinskou Amerikou.

Bolívijský prezident Morales obhajoval znárodnenie energetiky vo svojej krajine, vyhlásil, že neodškodní veľké zahraničné ropné spoločnosti (francúzsky Total, španielsky Repsol či britský BP). Zahraničné spoločnosti majú šesť mesiacov na to, aby si dohodli novú zmluvu alebo sa z krajiny stiahli. Ľavicový populista risľúbil aj ďalšie zoštátňovanie pôdy, nerastného bohatstva a lesníctva. „Naše zdroje boli drancované viac ako 500 rokov,” uviedol Morales na tlačovej konferencii vo Viedni. „Tešíme sa na partnerov – nie šéfov, ktorí iba využívali naše národné bohatstvo.”

Rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassnik prezidenta Moralesa požiadala, aby objasnil svoje zámery a dôvody pre znárodňovanie s tvrdením, že investori potrebujú právnu istotu.

Medzi ďalšie témy summitu patrili obchodné vzťahy a obchod s drogami. EÚ je najväčším investorom v Latinskej Amerike.

Bolívijský prezident vystúpi 15. mája 2006 aj na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu. Bude čeliť kritike a protestom zo strany poslancov konzervatívnej frakcie EĽS-ED. Niektorí dokonca pohrozili bojkotom jeho vystúpenia.