Turecko podpísalo kľúčovú dohodu pre Nabucco

zdroj: flickr, autor: Tiddler

V rovnakom čase Severný Irak v Turecku vyhlásil, že je tiež pripravený zabezpečiť dodávky plynu tak, aby „Nabucco fungovalo“.

Dohodu v Istanbule podpísali azerbajdžanský minister priemyslu a energetiky Natig Aliyev a turecký minister pre energetiku a prírodné zdroje Taner Yildiz, uvádza turecký EurActiv. Ceremónia bola súčasťou návštevy azerbajdžanského prezidenta Ilhama Aliyeva v Turecku. Dohoda sa týka dodávok zemného plynu z azerbajdžanských polí Shah Deniz 1 a Shah Deniz 2 na juhozápade Kaspického mora.

Turecko už v súčasnosti kupuje od Azerbajdžanu približne 6,6 miliardy metrov kubických zemného plynu, ale tieto dodávky naplno nevyužíva. Aliyev už v polovici mája prezradil, že v prípade atraktívnej ponuky sa jeho krajina zapojí do nových projektov výstavby plynovodov, vrátane Nabucca, uvádza televízny kanál CNN Turk.

Konzorcium Nabucca túto dohodu privítalo. „Je to krok vpred správnym smerom,“ cituje agentúra Bloomberg výkonného riaditeľa Nabucca Reinharda Mitscheka.

O nákup azerbajdžanského zemného plynu má záujem aj Rusko. Predstavitelia Gazpromu sa vyjadrili, že je lacnejšie dodávať južným ruským regiónom zemný plyn z Azerbajdžanu ako ich zásobovať zo Západného Sibíru.

Severný Irak chce exportovať zemný plyn

V rovnakom čase minister poloautonómneho regiónu Severný Irak prehlásil, že by mohol poskytovať plynovodu Nabucco zemný plyn, aby ho bolo možné zrealizovať.

„Môžeme poskytnúť 14 alebo 15 miliárd metrov kubických, aby projekt fungoval,“ povedal severoiracký minister pre energetiku Ashti Hawrami pre turecký denník Hurriyet.

Predpokladá sa, že sa v Severnom Iraku nachádza 6 až 8 biliónov kubických metrov rezerv zemného plynu, uvádza Hawrami. Ten minulý týždeň sprevádzal hlavu Regionálnej správy Kurdistanu do Turecka.

Iracký zemný plyn by sa mohol do Európy exportovať cez Turecko. V súčasnosti však neexistuje žiadny plynovod, ktorý by to umožnil. Napriek napätiu medzi Severným Irakom a centrálnou vládou krajiny je minister optimistický a dúfa, že sa mu celú záležitosť podarí rýchlo vyriešiť.

Turecko Severný Irak často kritizuje za to, že poskytuje bezpečný prístav členom zakázanej Kurdistanskej ľudovej strany (PKK), o ktorej sa predpokladá, že využíva územie Severného Iraku na plánovanie útokov proti tureckým vojenským silám.

Rusko a Grécko sa dohodli na South Stream

V rovnakom čase podpísali v Aténach ruskí a grécki predstavitelia dohodu o vytvorení spoločnosti, ktorá má v krajine vybudovať časť plánovaného plynovodu South Stream. Tento projekt je pritom priamym konkurentom Nabucca. Nová spoločnosť, nazvaná South Stream Greece S.A., bude mať sídlo v Aténach a obe strany v nej budú vlastniť zhodne po 50 percent. Rusko už podpísalo medzivládne dohody aj s Maďarskom, Rakúskom, Bulharskom a Chorvátskom.