Turecko pohrozilo Rusku kvôli cene plynu

zdroj: flicr, rickz

Turecký minister pre energetiku Taner Yildiz včera (29. septembra) pohrozil, že krajina v prípade, že sa im nepodarí dosiahnuť ich požiadavky, bude uvažovať o neobnovení jedného zo svojich kontraktov. „Máme tu kontrakt na západnom plynovode na šesť miliárd metrov kubických, ktorého platnosť práve končí. V prípade, že nedostaneme dostatočné zníženie cien, kontrakt ukončíme,“ povedal Yildiz.

Turecko sa tak pridalo k ďalším zákazníkom Gazpromu, ktorí od najväčsieho svetového exportéra ropy a plynu žiadajú, aby jeho zazmluvnené ceny lepšie odrážali vývoj cien ropy a ropných výrobkov. Gazpprom v súčasnosti v tomto ohľade vyjednáva aj s nemeckým E.ON a ďalšími európskymi spoločnosťami. Tie chcú, aby boli do zmlúv zahrnuté aj spotové obchodovanie. Ruský plynový gigant už prisľúbil určité úľavy, avšak väčšina jeho kontraktov je stále naviazaná na ceny ropy.

Na začiatku tohto týždňa spravila Európska komisia raziu vo viacerých plynárenských spoločnostiach na EÚ z dôvodu podozrenia z uzatvárania kartelu s ruským Gazpromom. Jednou z prehľadaných spoločností v tomto ohľade bola aj slovenská SPP.

Európski politici vnímajú Gazprom, ktorý v súčasnosti pokrýva potreby štvrtiny trhu EÚ v oblasti dodávok plynu, ako tromfovú kartu Kremľa v jeho zahraničnej politike. To sa v minulosti ukázalo už napríklad na Ukrajine, či v Bielorusku.

Predstavitelia EK v stredu (28. septembra) uviedli, že tieto kontroly v sídlach vybraných spoločností boli súčasťou snahy o zníženie závislosti EÚ od ruského plynu. Zdroje Gazpromu naznačili, že EÚ jednala najmä v strachu, že pokračovanie vo výstavbe ruských plynovodných projektov ešte zvýšia podiel Moskvy na európskom trhu s energiami.

Konkurenčné projekty

Ruské podmorské plynovody vedúce do Európy, vrátane Severného toku- ktorý by mal začať s prvými dodávkami do Nemecka už budúci mesiac- súčasnú situáciu ešte viac vyhrotia. Tieto cesty totiž vedú priamo do EÚ a obchádzajú tak tranzitívne krajiny ako Ukrajina, či Bielorusko. Skutočnosť, že Rusko a Ukrajina zatiaľ ešte stále nedospeli k dohode ohľadom cien viedlo k obavám z obnovenej plynovej krízy, podobnej tej na začiatku roka 2009.  

Vyhlásenia tureckých predstaviteľov prichádzajú teda v čase, kedy sa Gazprom snaží urýchliť budovanie druhého plynovodu- Južného toku, ktorý má priniesť do Európy plyn cez Čierne more. EÚ však stále presadzuje konkurenčný projekt Nabucco, ktorý podporuje aj turecká plynovodná spoločnosť Botas. Turecko zároveň Rusku doposiaľ neudelilo súhlas s tým, aby išlo potrubie Južného toku cez jeho teritoriálne vody.

Rivalita o získanie väčšieho vplyvu v Kaspicom regióne, ktorý by mohol slúžiť ako zdroj alternatívnych plynovodov, sa vyostrila na začiatku tohto mesiaca, keď sa EÚ a Rusko nedohodli na výstavbe cez Kaspické more. Európska únia pritom súhlasila so zahájením rokovaní vedúcim k uzatvoreniu plynovej dohody s Turkmenistanom a Azerbajdžanom- dvoch krajín susediacich s Kaspickým morom- o dodávkach z tohto regiónu so štvrtými najväčšími svetovými zásobami plynu priamo do Európy.

Dohoda by výrazne pomohla pri realizácii projektu Nabucco, ktorý má následne viesť aj cez Turecko až do Rakúska. Rusko vyhlásilo, že to bola EÚ, kto zastavil rokovania.

Turecko sa pokúša ušetriť

Yildiz povedal, že Turecko sa snaží prehodnotiť kontrakty a ušetriť po tom, čo za posledných 29 mesiacov stúpli ceny zemného plynu až o 39 percent. Turecko má s Ruskom podpísanú dohodu o odbere 30 miliárd metrov kubických plynu založenú na systéme odober alebo plať. Gazprom pritom uviedol, že minulý rok Turecku predalo len 18 miliárd metrov kubických. Tureckí predstavitelia predpokladajú, že tento rok bude dodávka predstavovať približne 75 percent dohodnutého množstva ruského plynu, aby sa tak vyhli plateniu veľkých pokút. Jedným zo spôsobov ako znížiť dohodnuté množstvo je pritom zrušenie kontraktu.

Turecko už Rusko dlhšie tlačí do úľav, avšak v marci tohto roku, kedy prišiel do Moskvy turecký premiér Recep Tayyip Erdogan vyjednávať podmienky dohody s ruským prezidentom Dmitrim Medvedevom, sa nepodarilo nájsť kompromis.

Exportná divízia Gazpromu tento štvrtok potvrdila, že rokuje s tureckým prevádzkovateľom plynovodov a dovozcom plynu, spoločnosťou Botas, o podmienkach dodávok a že turecký minister pre energetiku nie je do týchto rokovaní zapojený. V prípade, že Botas zruší zákazku na šesť miliárd metrov kubických v západnom plynovode, očakáva sa, že súkromné spoločnosti v Turecku podpíšu dohody na menšie dodávky plynu, čím snímu toto bremeno z pliec štátu.